Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 8 czerwca 2023

Abijjam, Asa i błąd biblijny

 

          Po śmierci Roboama na tron zasiadł jego syn Abijjam (913–911). Miał 14 żon, 20 synów i 16 córek. Dalej prowadził wojnę z Jeroboamem, królem plemion północnych – Izraelem. Przyłączył do Judy miasta Betel, Jeszane i Efron. Nie ma więcej o nim informacji. Królestwo po nim przejął jego brat Asa (911–870).

         Tu należy się informacja, bo przekłady biblijne, w tym Biblia Tysiąclecia, Wikipedia powtarzają błędną informację, że Asa był synem Abiijama.

Miejsce błędu:

" Potem Abijjam spoczął przy swoich przodkach i pochowano go w Mieście Dawidowym. >>Syn<< jego Asa został w jego miejsce królem." (1 Krl 15,8).

Otóż w Biblii jest napisane:

"Abijjam ..., a jego matce było na imię Maaka, córka Abiszaloma" (1 Krl 15,1), a dalej:

"Asa ... Jego matce było na imię Maaka, córka Abiszaloma." (1 Krl 15,9–10).

Z treści wynika niezbicie, że Asa był bratem Abijjama, synowie tej samej matki.

Historię Asy opisuje sama Biblia:

"Asa, król Judy, objął władzę w dwudziestym roku [panowania] Jeroboama, króla Izraela, i królował w Jerozolimie w ciągu czterdziestu jeden lat. Jego matce było na imię Maaka, córka Abiszaloma. Asa czynił to, co jest słuszne w oczach Pana, tak jak jego przodek Dawid, gdyż kazał wysiedlić z kraju uprawiających nierząd sakralny i usunął wszelkie bożki, które zrobili jego przodkowie. A nawet swą matkę Maakę pozbawił godności królowej-matki za to, że sporządziła bożka ku czci Aszery. Ponadto Asa ściął i spalił tego bożka przy potoku Cedron. Ale nie usunięto wyżyn. Jednak serce Asy w ciągu całego życia jego było szczere wobec Pana. Złożył on w świątyni Pańskiej sprzęty poświęcone na ofiarę przez swego ojca i przez siebie, srebro i złoto oraz naczynia" (1 Krl 15,9– 15).

          W tym czasie w Izraelu panował król Basza (909–886), który zawarł sojusz z królem Damaszku Benhadadem I i zajął judzkie miasto Ramę. Asa nie miał wystarczającej siły w odzyskaniu utraconego miasta. Bogatymi darami nakłonił Benhadada do zerwania sojuszu z Baszą i najazd na jego państwo izraelskie.  Państwo izraelskie do swojego całkowitego upadku w 722 roku przed Chr. już nie odzyskało tych ziem. Poza tym, religia Izraela powoli odchodziła od wiary Mojżeszowej, a Izrael stawał się coraz bardziej krajem pogańskim. Jego historię można opisać oddzielnie. Natomiast w Judzie ciągnie się historia religii Mojżeszowej, która zachowała depozyt wiary monoteistycznej.

 

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz