Łączna liczba wyświetleń

sobota, 20 sierpnia 2022

Wiara jest żywym tworem, a nie skansenem przeszłości

 

           Kościół chrześcijański jest instytucją która ma przede wszystkim przechowywać depozyt wiary. Jest jednak tworem ludzkim z całą ludzką niedoskonałością, I o tym należy pamiętać, zwłaszcza w obecnym okresie jego kryzysu. Kościół w swojej istocie opiera się na Kościele Chrystusowym, na idei Syna Boga Jezusa Chrystusa. Kościół Chrystusowy jest Sakramentem samego Boga, a Kościół instytucjonalny sakramentem Kościoła Chrystusowego. Kościół Chrystusowy dotyka przestrzeni nieznanej ludziom żyjącym. Dlatego nie przez wszystkich jest zrozumiała. Wielu opiera się na widocznym fizycznie Kościele. To wielkie zubożenie poznawcze. Ci którzy mogą się wznieść ponad świat fizyczny mogą doznawać niebiańskich przeżyć i czuć się współpracownikiem Stwórcy. 

           Od I wieku wielu myślicieli żyjących wiarą miała potrzebę chronić tych poznanych wartości. Zabierali głos na różne jej aspekty, niejednokrotnie płacąc za to życiem.  Z dzisiejszego punktu widzenia nie wszystkie wysuwane ich tezy były trafione, ale trzeba im oddać część za żarliwość w służeniu tej pięknej idei i przesłaniu. Wielu przyzna mi rację, że każda rozmowach o sprawach Bożych jest swoistą modlitwą i uczestnictwem w Jego istnieniu.

             Krytycznie podchodzę do dogmatów, które zaczęły pojawiać się w historii Kościoła. Były one odpowiedzią, oficjalnym stanowiskiem na rozbieżności głoszone przez różne sekty i odłamy religijne. W założeniu dogmaty wprowadzały porządek i jednoznaczność w doktrynie wiary. Przedmiot epistemologiczny jest na tyle bogaty, że  ich dogmatyzowanie zawęża ich rozpoznanie i przeżywanie.  Wiara nie tylko stała się przedmiotem poznawczym, ale jest źródłem przeżywania. A to należy do najważniejszych aspektów życia. Wszystko przemija i ma wartość ulotną. Najważniejsze jest poczucie istnienia w Nim, a Jego w nas.

             Ojcowie Kościoła są traktowani, niesłusznie, za wyrocznie w wielu kwestiach depozytu wiary. Ze względu na rozwój nauk należy do kwestii wiary podchodzić fenomenologicznie bez obciążeń historycznych. Wiara jest żywym tworem, a nie skansenem przeszłości.

              Dla zainteresowanych dobrze jest historyczny przegląd myśli patrystycznych i  refleksji intelektualnych, dlatego niektórych tu przywołam. Warto wiedzieć, że refleksja patrystyka dzieli się na Wschód i Zachód, a to oznacza różne podejścia i różne wnioski. Każda uważa, że racja jest po jej stronie. Odbiorca musi podejmować własną krytykę i opracowywać własny pogląd. I tak to jest z dziedziną wydałoby się prostą. Wysłuchanie kościelnego kazania i powrót do rzeczywistości. Tymczasem jest to machina twórcza i pole niezwykłych interpretacji. Bóg zadał człowiekowi trud rozpoznawania Prawdy, aby było ciekawiej.

 

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz