Łączna liczba wyświetleń

sobota, 6 sierpnia 2022

Sceptycyzm

          Szkoła została założona przez Pyrrona z Elidy (376–286 przed Chr.). Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był Karneades (214–129 przed Chr.). Sceptycyzm określa postawę w nauce, pogląd filozoficzny o człowieku wątpiącego, krytycznego, niedowierzającego.

          Nazwa szkoły pochodzi od słowa sceptomani – powstrzymywanie się od wydawania sądów (sceptyk – człowiek wątpiący, krytyczny, niedowierzający). Podobnie jak stoicy i epikurejczycy chcieli wyjaśnić na czym polega szczęście. Sceptycy doszli do przekonania, że szczęście osiąga się przez zapewnienie sobie spokoju, a spokój osiąga się gdy człowiek w nic się nie angażuje i nie wypowiada się na żaden temat. Najlepiej zawiesić sąd, bo i tak nie można znaleźć trafnego rozwiązania. Według nich, wcale nie jest bardziej pewniejszy sąd coś stwierdzający od tego, który temu samemu przeczy.

          Przedstawicielami szkoły byli: Ainezydemos z Knossos, Agryppa i Sekstus Empiryk (II/III w.). Wiedza bezpośrednia jest niemożliwa: wszystkie poglądy są względne i rozbieżne (Menodotos z Nikomedii); Rzeczy są różnie postrzegane przez różnych ludzi (Ainezydemos). Nie mieli oni zaufania do poznania naukowego na drodze dedukcji, ani indukcji.

          To co jest pouczające w doktrynie sceptyków to propagowanie rozsądnego podchodzenia do wszelkich sądów, teorii i hipotez. Wystarczy kierować się rozsądnym prawdopodobieństwem (filozofia zdrowego rozsądku).

          Postawa sceptyczna zakłada obiektywne kryteria za pomocą których można rozróżnić prawdę i fałsz.

          Sceptycyzm naukowy często jest atakowany jako postawa konserwatywna, blokująca rozwój nauki. Zazwyczaj ze strony zwolenników pseudonauki (zjawisk paranormalnych). I słusznie. Elementarną zasadą metod naukowych jest przedstawienie dowodów na głoszone hipotezy. Sceptycyzm wykorzystuje się do tropienia oszustów bazujących na ludzkiej naiwności.

          W epoce nowożytnej rozwinął się sceptycyzm metodologiczny, którego przedstawicielami byli m.in. Kartezjusz (1596–1650) i Dawid Hume (1711–1776).

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz