Religie monoteistyczne są świadectwem, że istnieje jedna Przyczyna Sprawcza, która powołała Świat do istnienia. Ich różnorodność jest przyczyną różnej wrażliwości duchowej, uwarunkowań kulturalnych, pochodzenia etnicznego i założyciela religii . Łączy je jeden i ten sam Stwórca, który jest różnie nazywany (Bóg, Allah) Religie monoteistyczne tworzą jedną rodzinę wyznawców. Nie powinno ich dzielić paradygmaty i dogmaty, ale łączyć nauka boska, którą można odczytać we własnym sumieniu. Przede wszystkim jest to nauka wzajemnej miłości i szacunku. Praktykowane są podobne cnoty: modlitwy, jałmużny, post. To co jest w nich inne jest zazwyczaj dziełem kulturowym, historycznym, tradycji. Założycielem religii judaistycznej był Abraham (ok. XVIII w. p. Ch.), a w Islamie Muhammad Ibn Allah (Mahomet) żyjący w latach 570–632. Obaj są uważani za proroków. Obaj doznali objawienia mistycznego (albo odczytali to w swoim sumieniu): "Nie ma Boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego prorokiem" (Mahomet). "Pan rzekł do Abrama: «Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem. Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi»" (Rdz 12.1–3).
Religia, która głosi naukę przeciwną miłości jest nieporozumieniem i od złego pochodzi. W dużej mierze niesnaski i fałszywe informację pochodzą od fałszywych głosicieli fałszywych tez. O braku paradygmatu miłości była posądzana religia Islamu. Fałszywa informacja rozlała się na świat powodując do niego niechęć. Prawdziwy Islam jest bardzo bliski chrześcijaństwa. Np. Maryja jest traktowana jako jedna z czterech doskonałych kobiet Islamu. Jezus Chrystus (Isa Ibn Marjam – Jezus Syn Maryi) jest czczony jako prorok. Mahomet stawiał Jezusa dużo wyżej ponad sobą samym, w ogóle ponad ludzkością, ponieważ przyznawał, że miał on moc czynienia cudów. W Koranie Jezus jest wspomniany aż 26 razy.
Obie religie uległy naleciałościom tematycznym pochodzących z obcych religii politeistycznych (np. anioły jako byty istniejące samodzielnie). Muzułmanie wierzą, że archanioł Gabriel przekazał treść Koranu (znaczy recytacja).
Muzułmanie nie uznają Jezusa jako Wcielenie Aktu działającego i odrzucają Jego zbawczej misji. Nie znaczy to, że nie przypisują Mu Jego wielkiej wyjątkowej roli w istnieniu Świata i człowieka. Jest On przykładem dla ludzi. Spełnia rolę Sługi Boga na mocy przymierza zawartego między Stwórcą a prorokami. Jezus został powołanym przez Boga prorokiem, aby głosić prawdę o jedynobóstwie. Muzułmanie stawiają go w jednym szeregu z innymi najważniejszymi prorokami, przyznając mu drugie miejsce, czyli tuż za Mahometem, co ma świadczyć o szacunku, jakim darzą Jezusa wyznawcy islamu.
Będąc w Egipcie uczestniczyłem w meczecie w modlitwie i w naukach Koranu. Odczuwałem taką samo dobro intencji nauczającego.
Podobnie wyniosłem duchowe wartości uczestnicząc w niedzielnej modlitwie w zborze baptystów, zielonoświątkowych, w kościele koptyjskim w Egipcie i prawosławnym. W Częstochowie, na Jasnej Górze, wysłuchałem pięknego chóru prawosławnego w duchu uwielbienia Maryjnego.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz