Wydaje się, że obserwuje się obecnie wielki postęp technologiczny. Tymczasem historia, co jakiś czas, ujawnia, że wiele odkryć naukowych, rozwiązań technologicznych, poglądów filozoficznych ma daleką przeszłość historyczną. Sporo z nich uległo zapomnieniu.
Oto kilka przykładów
Odkrycie Ameryki
Przyjmuje się, że Amerykę odkrył Krzysztof Kolumb w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi odkrywcami byli członkowie społeczności łowieckich przybyłych z Azji przez pas lądu łączący dzisiejszą Syberię z terenami północnej Kanady i Alaski Beringię w czasie zlodowacenia między 40 tys. a 17 tys. lat temu.
Z lat współczesnych odkrywcą Ameryki Północnej był normański kupiec Bjarni Herjólfsson. Swój statek przekazał Leifowi Eriksonowi (ok. 975–1020), który prawdopodobnie dotarł do Ziemi Baffina.
Układ heliocentryczny
Heliocentryzm pojawił się w starożytnej Grecji. Pierwszy model stworzył Arystarch z Samos w III wieku przed Chr. Trudno mu było udowodnić swoje racje i miał niewielu zwolenników. Arystarch w swoim zaginionym dziele twierdził, że Ziemia krąży wokół słońca po obwodzie koła. Wokół Słońca krążą także wszystkie planety. Hipotezę Arystarcha poparł dowodami w połowie II wieku przed Chr. Seleukos z Seleucji. Wczasach renesansu został wskrzeszony przez Mikołaja Kopernika.
Gigantyczne budowle
Na przestrzeni dziejów, od starożytności, człowiek tworzył wielkie dzieła architektoniczne (świątynie, grobowce, osady). W Egipcie kompleks położony na obrzeżach Kairu to jedna z najstarszych pereł architektury na świecie. Wyróżnia się w tym kompleksie piramidę Cheopsa, która miała 146.6 m wysokości (dziś niecałe 139 m). Według Heroda budowa trwała 20 lat i pracowało przy niej bez przerwy 100 tys. ludzi. W Jordanii przykładem wielkiej budowli z IV wieku przed Chr. wykorzystującej warunki terenowe, jest Petra. Historia Petry związana jest z Nabatejczykami, pierwotnie ludem nomadów wywodzących się prawdopodobnie z Gór Hidżazu (dzisiejsza Arabia Saudyjska).
Stambulska Hagia Sophia, której pierwotna nazwa brzmiała kościół Mądrości Bożej, to najbardziej okazały obiekt architektoniczny, który powstał w pierwszym tysiącleciu naszej ery.
Kopuła na Skale, zwana też po prostu Złotą Kopułą, to najstarsza istniejąca współcześnie i jedna z najbardziej charakterystycznych budowli muzułmańskiego świata, która z pewnością zasługuje na miano cudu architektury.
Świątynia Angkor Wat, położona w północnej części Kambodży, w samym środku dżungli, to najokazalszy obiekt sakralny na świecie i jeden z największych cudów architektury. I wiele, wiele innych
Matematyka
W piątym lub szóstym wieku przed naszą erą Grecy odkryli nieskończoność. Było to dla nich pojęcie tak zniewalające, dziwaczne, sprzeczne z ludzką intuicją, że skonfundowało filozofów i matematyków, którzy je wprowadzili. Problem niewymierności pojawił się już w Starożytnej Grecji. Początkowo cała geometria metryczna sprowadzała się do arytmetyki liczb wymiernych, dopiero odkrycie odcinków niewspółmiernych było punktem zwrotnym w rozwoju matematyki.
Medycyna
Lecznicze działanie krwi odkryto już w starożytności i przez wieki przetaczano ludziom krew z większym lub mniejszym skutkiem.
Pierwsze
„nowożytne” koncepcje dotyczące regulacji snu powstały w starożytnej Grecji,
często sen był postrzegany jako stan przejściowy
… W ciągu następnych 100 lat odkryto w Guzy piersi,
zwane później rakiem, były znane już w starożytności. Wiele
informacji na ten temat uzyskano np.
po odkryciu papirusów … Chirurgia od zawsze była podstawą
leczenia
chorych na raka piersi, a do jej rozwoju
przyczyniały się kolejne pokolenia starożytnych lekarzy,
mózgu szereg ośrodków odpowiedzialnych za
regulację snu i czuwania, które pozwalają nam Choroby piersi nie stanowią
współczesnego odkrycia, były znane ludziom już w czasach
starożytnych. Choroby piersi nie stanowią współczesnego odkrycia,
były znane ludziom już w czasach starożytnych. W ten sposób odkryto pierwszą
zależność między punktami ciała, a odległymi narządami. Z biegiem czasu zauważono również, że nakłuwanie
innych miejsc na skórze leczy wiele chorób.
W XXV wieku pne, w czasie panowania legendarnego „żółtego cesarza”, Huang-Di,
bądź odkryciu starożytnej nekropoli w
Antonoopolis/ Antinoe63. Można było przeczytać także o badaniach nad papirusami: od ciekawostkowych drobiazgów, jak na
przykład najstarsza recepta na porost włosów, oraz o staroegipskich
testamentach i papirusach prawniczych, …
Filozofia
Początkowo filozofia miała charakter przechodzenia z wierzeń i mitologii do wiedzy racjonalnie uzasadnionej. Jako pierwotne źródła filozofii wymienia się religię, umiejętności praktyczne i tzw. reguły życiowe. Prekursorami filozofii byli tzw. mędrcy. Świadectwa wspominają kilku mędrców (tzw. 7), którym przypisuje się tzw. mądrość życiową w sentencjach.
Misonos zwykł mówić: Zastanawiaj się nad słowami wychodząc od rzeczy, a nie nad rzeczami wychodząc od słów.
Chilon ze Sparty (grecki filozof żyjący w VU stuleciu orzed Chr.). Był on autorem takich sentencji: Uważaj na samego siebie i strzeż się samego siebie; poznaj samego siebie.
Biante, starożytny mędrzec twierdził, że poznanie odbywa się empirycznie. Jemu przypisuje się sentencję: Najliczniejsi są niegodziwce.
Hezjod. Nieznane dokładne daty życia; najczęściej, zgodnie z argumentem filologa aleksandryjskiego Arystarcha z Samotraki, umieszcza się Hezjoda około 700 r. przed Chr. Jego sentencja: Głupi, przeciw silnemu, kto okoniem staje: nie zwycięży, i biedy, a wstydu się naje.
Przełomowych filozofem był Sokrates (469 – 399 przed Chr.), a póżniej następni.
Heraklit wprowadził pojęcie ialektyki (walka przeciwieństw)
Pociski odrzutowe
Strzały wystrzeliwane z łuków zaopatrzone w ładunki zapalające były znane kilkaset lat przed Chr. Według niektórych podań, czarny proch i prymitywne rakiety, race miały być znane na Bliskim i Dalekim Wschodzie już w starożytności. Przyjmuje się, że proch został wynaleziony w Chinach w IX wieku. Po raz pierwszy był stosowany do sztucznych ogni, a póżniej także do celów bojowych.
Strzały wystrzeliwane z łuków zaopatrzone w ładunki zapalające były znane kilkaset lat przed Chr. Według niektórych podań, czarny proch i prymitywne rakiety, race miały być znane na Bliskim i Dalekim Wschodzie już w starożytności. Przyjmuje się, że proch został wynaleziony w Chinach w IX wieku. Po raz pierwszy był stosowany do sztucznych ogni, a póżniej także do celów bojowych.
Mapy
Odkryto starożytny papirus morza Czarnego. Mapa Ptolemeusza – jedna z pierwszych map świata powstała około 160–180 roku n.e. Przedstawia ona cały znany współczesnym ludziom świat.
Statki kosmiczne
Przed tysiącami lat budowano wimany – statki powietrzne cywilne i wojskowe.
Opisują to starożytne teksty pochodzące z Indii. Eposy Ramajana i Riahabharata mówią o wielkich wojnach powietrznych. A zdumiewająca Vimanika Shastra (traktat o aeronautyce) – przytoczony tu w całości manuskrypt z IV wieku przed Chr, – zawiera niezwykle precyzyjne instrukcje dotyczące budowy i zasad działania wiman. Czy wimany tylko starożytne science-fiction? A może, jak uważają niektórzy badacze, mamy do czynienia z relacjami z czasów, po których zaginęła wszelka pamięć?
Teoria dynamiczna
Prekursorem teorii dynamicznej Świata można uznać Platona, który był pomysłodawcą teorii świata idei.
Przedmioty codziennego użytkowania
Liczydło – Egipcjanie opracowali prosty sposób na obliczanie prostych działań matematycznych. Urządzenie zbudowane było z szeregu przesuwnych elementów, za pomocą których oznaczyć można było liczby.
Pióro – pierwsze pióro powstało w Egipcie. Zbudowane ono było w łodygi trzciny zaostrzonej na jednym z końców. Atrament za pomocą którego można było coś napisać składał się z mieszaniny sadzy, gumy arabskiej i miodu.
Zegar słoneczny – pierwszy zegar słoneczny znaleziony został w Egipcie w XV wieku p.n.e. Jego działanie polegało na wędrówce cienia powstałego z wbitego pręta po tarczy oznakowanej egipską miarą czasu.
Klej – Egipcjanie opracowali kleje na bazie naturalnych składników takich jak kości i skóry zwierzęce ( klej żelatynowy ).
Waga – pierwszy przyrząd do pomiaru masy wymyślili Egipcjanie. Zbudowany on był z dźwigni, gdzie na jednej szalce umieszczony był wzorcowany przedmiot a na drugiej przedmiot ważony.
Glazura – cienka szkliwiona powłoka, którą Egipcjanie w celach ozdobnych nakładali na ceramikę.
Biżuteria – Egipcjanie wykonywali ją z metalów takich jak miedź, brąz, złoto. Najpopularniejszymi elementami biżuterii były bransoletki oraz naszyjniki.
Balsamowanie zwłok – ten wynalazek to metoda jaką stosowali Egipcjanie podczas pochówku zmarłych. Polegał on na balsamowaniu specjalnymi olejami ciał zmarłych ludzi w celu lepszego ich wyglądu po śmierci.
Zupa błyskawiczna
Wymyślili Japończycy.
Piłka nożna
Była znana w Chinach
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz