Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 13 czerwca 2022

Pojęcia abstrakcyjne, użyteczne

 

          Proste działania matematyczne towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. Stąd nazwa 1,2,3,4,5,... – liczby naturalne. Początkowo ludzie żyli w małych grupach liczące ok. 40 osób. Większe liczby nie były potrzebne. Do prostych działań wykorzystywane był palce. Z czasem liczby te rosły. Zero było pojęciem abstrakcyjnym. Wyrażało brak czegoś. Symbol zera wprowadzili matematycy hinduscy (do oznaczenia czegoś pustego).  Grecy w starożytności zastanawiali się nad statusem zera, pytali czy nic może być czymś.

          Punkt zaznaczony np. na przestrzeni (płaskiej, lub wielowymiarowej) jest obiektem bezwymiarowym. Uważa się go za pojęcie pierwotne, niedefiniowalne, bazując na tezie, ze każdy wie, co to jest punkt (o znaku kropki). Powstaje w miejscu przecięcia się dwóch linii. Innego określenia nie znam. Pomimo, że w rzeczywistości "nic" nie ma w sobie treści spełnia bardzo ważna rolę nie tylko w matematyce. Niejednokrotnie dużym obiektom przypisuje się wymiary punktu (według jego środka ciężkości) i według niego prowadzi się skomplikowane obliczenia.

         Kiedy zaczęto interesować się przestrzenią wyczuwano (choćby węchem), że przestrzeń coś wypełnia, że nie jest miejscem pustym.  Stan taki określono próżnią. W 1643 r. Evangelista Torricelli (1608–1647) ujawnił doświadczalnie istnienie próżni. Zagadnienie to było znane przez ogół, którzy w czasie odsysania np. płynów doznawali odczucia próżni. Musiało upłynąć setki lat, aby nauka doszła do rozeznania, że próżnia jest tylko pojęciem teoretycznym. Dzisiejsza nauka zaświadcza że w przestrzeni pustka (próżnia) nie jest możliwa. Zachodzą tam zjawiska kwantowe, które generują cząstki wirtualne, które szybko znikają, powodując, że próżnia jest stale aktywna. Przez próżnie przebiegają fale elektromagnetyczne? Ten fenomen do dzisiaj nie został do końca rozpoznany. Być może rolę w tym odgrywa środowisko kwantowe.

           Ciepło jest stanem odczuwalnym i  może być kontrolowane przez człowieka. Człowiek może zamieniać energię mechaniczną (np. ocierając rękę o rękę). Problem pojawił się w czasie gdy zaistniało zapotrzebowanie na zimno. Wiedziano, że energię można przetwarzać na inną, ale jak pozbywać się energii? Zauważono, że tam gdzie następuje rozrzedzenie się gazów (np. wypuszczając gaz z jelit, odparowanie cieczy, wypuszczając powietrze w czasie mrozu) pojawia się uczucie chłodu. Naukowcy poszli tym tropem i skonstruowali aparaturę z odparowaniem cieczy w próżni. W czasie jej działania temperatura otoczenia maleje. W ten sposób wynaleziono, tak użyteczną dziś,  lodówkę.

             Pojęcia abstrakcyjne są dowodem ludzkiej inteligencji. A ona jest darem, który dał człowiekowi Stwórca, oddzielając i wyróżniając człowieka od innych istot żywych. Gdyby nie to wyróżnienie i otrzymane zdolności ludzie żyliby jak zwierzęta, które kierują się tylko w instynktem.

 

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz