Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 12 stycznia 2023

Czy płace są sprawiedliwe?

 

           Na pytanie Czy płace są sprawiedliwe? można odpowiedzieć, że nigdy nie były. Płaca powinna być adekwatna do wykonywanej pracy.

Ten kto płaci za pracę musi mieć w tym interes i osiągać zyski na dalszy rozwój firmy. Np. piłkarze de facto są artystami. Kibice płacą za ich spektakle. Mimo, że zarobki są bardzo wysokie od przeciętnych płac, to zachodzi tu pewna sprawiedliwość rynkowa. Gorszy piłkarz zarabia mniej. Każdy kto ma możliwość dorównania idolom może zbijać majątek. Pracownicy firm prywatnych teoretycznie mogą umawiać się z pracodawcą. Jednak brak ofert pracy zmusza pracowników do akceptacji płacy dyktowanej przez właściciela.           

          Pracownicy firm państwowych zarabiają według widełek. W tych sektorach panuję potężna niesprawiedliwość. Widełki płac są zazwyczaj przestarzałe, albo po prostu nierzetelne. Firmami państwowymi rządzi polityka, a ona sprzyja rządzącym. W nich rozpiętości pomiędzy płacami są ogromne i nieadekwatne do wkładanej pracy, czy stanowiska. Liczą się układy polityczne. Od dawna nie liczą się kompetencje, wykształcenie, zdolności menedżerskie.

           Do wielkości płac na nic zdaje się moralność. Każdy chce zarabiać jak najwięcej. Gdyby płace społeczeństwa wystarczały na życie godziwe, to nikt by nie protestował.  Obok normalnego życia mogłaby się tworzyć nowa oligarchia finansowa. Zresztą oligarchowie często inwestują i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju i kultury. W okresie kryzysu wzrasta pauperyzacja i może warto pochylić się nad kwestią podziału dóbr i uczynić ją bardziej sprawiedliwą.

Do tego trzeba mądrych rządów i w miarę uczciwych rządzących. Dzisiaj daremnie takich poszukiwać.

          Postuluję, aby zmienić politykę odpraw pracowniczych, bo na tym polu są wielkie nadużycia. Urealnić widełki płacowe, a w nich zmniejszyć kominy płacowe (adekwatne do średniej płacy).  Premię uzależnić od osiąganych uczciwych zysków. Ograniczyć wiele dodatków, bo ich pochodzenie nie zawsze jest zasadne. Podział zysków powinno odbywać się zawsze komisyjnie, pozostawiając szefowi niewielki procent na indywidualne premie uznaniowe.

          W firmach prywatnych też powinien być organ pracowniczy do kontroli podziału zysków. W każdej firmie powinien być mąż zaufania, który by czuwał na relacjami kierownictwo – pracownicy. Każdy postulat załogi powinien mieć pisemny opis przyjętego stanowiska i wskazać przyczynę podjętej decyzji.

 

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz