Zgodnie z definicją słowo jest elementarną częścią mowy. Za pomocą słów określa wszelkie pojęcia rzeczywiste i abstrakcyjne. Słowa niosą również emocje. Oprócz znaczenia fonetycznego mogą mieć o wiele większe znaczenie. Przez słowo można objawiać, np. Boga (teofania) albo różne tajemnicę, które nie mają dotąd swojego paradygmatu. Słowo może być imperatywem stwórczym. Niech się stanie! Słowo może mieć znaczenie podmiotowości, np. Absolut. "Na początku było Słowo" (J 1,1) odnosi się do drugiej osoby Trójcy Przenajświętszej. Słowo może wyrażać myśl, świadomość, wiedzę. Może sięgać poza przestrzeń i czas. Słowa mogą służyć do opisu zdarzeń. Czasem brakuje słowa do ich opisu, jakieś tajemnicy. Ludzkość stara się wprowadzać nowe pojęcia, ale ich sens musi się utrwalić w umysłach ludzkich. Niekiedy trudno jest wytłumaczyć sens użytych słów. Np. nie ma wystarczającego tłumaczenia słów: energia, siła, Bóg, przestrzeń, miłość itp. Niekiedy używa się porównania, różne paralele, hiperbole i inne sposoby wyjaśniające.
Słowa mają moc liturgiczną, magiczną. Prowadzą do emocji i przeżyć duchowych. Słowa mogą być użyte do zbrodni. Jednym słowem można zniweczyć czyje nadzieje, pozbawić pragnień, zabić uczucia.
Mając świadomość jaką moc mają w sobie słowa trzeba reflektować się gdy cisną się na usta wulgaryzmy. Niekiedy sprawdza się sentencja, że milczenie jest złotem. Bełkot słów zazwyczaj służy do zagłuszania własnych kompleksów, słabości i niewiedzy.
Obecny prezydent Polski, aktor z powołania wzmacnia swoje słowa nadmierną mimiką. Niekiedy wzbudza uśmiech i politowanie, bo miejsca przemówień nie są do tego predestynowane, nie są sceną teatralną.
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało" (J 1,1–3) i o tym należy pamiętać.
Ponownie zmuszony prosić o pomoc, choć nie mam już złudzeń.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz