Łączna liczba wyświetleń

środa, 9 listopada 2022

Trywialnie o splątaniu

 

           Tak, aby każdy mógł zrozumieć co to jest splątanie (w domyśle kwantowe).  Para butów jest układem dwóch elementów buta lewego i prawego. Wiedza o tym jest pewna. Wybierając pierwszego buta z paczki nie wiadomo, który but się wybierze, prawy lub lewy. Wiedza o tym zdarzeniu nie jest pewna, ale wiadomo, że jak wybierze się but lewy, to drugi jest prawy. Ta właściwość splątania daje informację. Ta specyfika splątania będzie wykorzystana przy budowie komputerów kwantowych.

           A teraz bardziej poważnie. Erwin  Schrödinger, jeden z twórców mechaniki kwantowej zauważył, że pełna wiedza o układzie fizycznym (składającym się na przykład z dwóch splątanych fotonów) nie oznacza pełnej wiedzy o jego częściach (o każdym z fotonów osobno). Wiąże się to ze stwierdzeniem, że każdy układ (realizmu lokalnego) ma swoje cechy zanim zostaną zaobserwowane.  Kryształ polaryzuje foton tworząc parę, w której jeden foton „drga w poziomie”, a drugi "drga w pionie".  Zbadanie jednego, który jest przypadkowe daje automatycznie informację o drugim. Powstaje układ logiczny, który daje natychmiastową odpowiedź. Szybkość i pewność wyboru nadaje się do wprowadzenia splątania w logikę układu komputerowego. Można wyobrazić sobie, że dwa fotony zostają rozdzielone od siebie na wielkie odległości. Gdy fotony są ze sobą splątane, to obserwacja na jednym fotonie pozwala natychmiast przewidzieć stan splątanego partnera. Ze względu, że układy fizyczne funkcjonują w otoczeniu realnym ewentualne splątanie narażone jest na szumy i zniekształcenia. Aby wyeliminować je należy do układu wprowadzić inne spłatanie, którego potem nie można już wydostać. Splątanie tego typu odkryli Polacy – nazwano je splataniem związanym i obrazowo określa się mianem "czarnych dziur" kwantowej teorii informacji.

          Okazało się, że dzięki splataniu można stworzyć niezwykłe wydajne algorytmy kwantowe i bezpieczne protokoły komunikacyjne. W połowie lat osiemdziesiątych rozpoczęto badania zmierzające do budowy uniwersalnego komputer kwantowego. Ta technologia jest nadzieją dla budowy bardzo szybkich komputerów. Obliczenia, które dawniej trwały lata będą możliwe do przeprowadzenia wciągu kilku godzin.

            Splątanie jest nową propozycją rozwojową. Czy jest mitem i tylko teoretyczną ciekawostką czas pokaże.

 

Ponownie zmuszony prosić o pomoc.

    adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633  https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz