Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 17 czerwca 2021

Wierni listem Pana Boga dla innych

 

          Jezus nie pisał, z przyczyn sobie znanych, ale czytał księgi, które , być może, nie uchowały się do obecnych czasów. Jezus tylko jeden raz, to co ujawniała Ewangelia Jana, pisał na piasku grzechy tych, którzy chcieli ukrzyżować kobietę cudzołożną (prawdopodobnie Marię Magdalenę): "Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi" (Łk 8,1). Wiatr szybko skasował te słowa.

           Jezus odpowiedział szatanowi: "Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4,4); "Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego" (Mt 4,5); "Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz» (Mt 4,10). Źródeł Jezus nie ujawnia.

         Będąc w Jerozolimie w Świątyni Jezus mówił do  obecnych: "Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy, a wy czynicie z niego jaskinię zbójców" (Mt 21,13; Mk 11,17; Łk 19,45). Podczas wieczerzy zwrócił się do Judasza słowami: "Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane" (Mt 25,24; Mk 14,21).

         Jezus znał dzieła Izajasza. W sporze o tradycję z faryzeuszami powołał się na nie: "Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie"  (Mk 7,6). W synagodze sam czytał świętą księgę: "W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza...." (Łk 4,16–17).

         Do uczniów którzy mu towarzyszyli w czasie Przemienienia: "Ale jak jest napisane o Synu Człowieczym? Ma On wiele cierpieć i być wzgardzonym" (Mk 9,12).

        Wyraził nawet oburzenie do jakiegoś uczonego w Prawie: "Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?" (Łk 10,26).

        Do uczniów, w czasie wieczerzy mówił:

"Będzie to bowiem czas pomsty, aby się spełniło wszystko, co jest napisane" (Łk 21,22); "Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie" (Łk 22,37).

         Wszystkie przytoczone cytaty pochodzą z Ewangelii i są to słowa Jezusa. Można wysnuć wniosek, że Jezus czytał dzieła, glossy zawarte w pobożnych w księgach. Należy wziąć również po uwagę, że niektóre cytaty zostały wprowadzone do Ewangelii z nadgorliwości pisarskiej ewangelistów.

        Być może Jezus celowo przekazał swoje nauczanie najpierw uczniom, gdyż chciał, aby Jego nauczanie żyło w wiernych, a nie w literkach i słówkach? Wiara chrześcijańska pochodzi od przekazu słowa mówionego. Być może Jezus nie chciał zostawić po sobie śladów materialnych, aby one nie były przedmiotem kultu. Jezus uprawiał tzw. żywą wiarę. Chciał, aby przekonani przekonywali innych.  Św. Paweł pisał, że to wierni mają być listem Pana Boga dla innych: "Powszechnie o was wiadomo, żeście listem Chrystusowym dzięki naszemu posługiwaniu... " (2 Kor 3,3).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz