W publikacjach naukowych czyta się, że próżnia nie jest pusta. Już Arystoteles (384–322 przed Chr.) uznawał, że próżnia nie jest możliwa. Próżnia jest równoważna z pojęciem pustej przestrzeni. Czy pusta przestrzeń jest możliwa? Pod koniec XIX wieku powstała hipoteza, że przestrzeń wypełniona jest eterem jako nośnika fal elektromagnetycznych. Teza ta została obalona doświadczalnie.
W Mechanice klasycznej próżnia oznacza przestrzeń, w którym nie ma ciał. W XX wieku zmieniła się definicja przestrzeni, łącząc ją z istnieniem ciał materialnych i oddziaływaniem grawitacyjnym. Wg teorii względności absolutna próżnia nie istnieje, gdyż cała przestrzeń wypełniona jest oddziaływaniem grawitacyjnym. W ujęciu kwantowym próżnia jest stanem najniższej energii. Dlaczego więc pojawiają się w niej i znikają cząstki wirtualne. W fizyce współczesnej (zarówno ogólnej teorii względności, jak i w modelu standardowym) pojęcie próżni absolutnej jest pozbawione jakiegokolwiek konkretnego, fizykalnego znaczenia. Próżnia absolutna jest stanem czysto abstrakcyjnym i nie tylko niemożliwym do uzyskania w praktyce, lecz nieistniejącym w sensie fizycznym. W sensie technicznym próżnia jest stanem wysokiego rozrzedzenia gazu.
Przez okrojoną przestrzeń np. kosmiczną, przepływa wiele oddziaływań, jak oddziaływania grawitacyjne, elektrostatyczne i inne. Pomiędzy punktami przestrzeni pojawiają się napięcia, które mogą skutkować wzbudzaniem innych pól oddziaływań (np. pola Higgsa), albo wirtualnych cząstek, które nie mając oparcia w rzeczywistości, po krótkim czasie, znikają. Powstające pole oddziaływań, które drga, cząstki wirtualne być może stanowią podłoże nośne dla np. fal elektromagnetycznych. Podobnie jak fala elektryczna biegnąca wzdłuż przewodu wzbudza ruch elektronów tworząc prąd elektryczny.
Takie rozumowanie można poddać badaniom, bo w dalekich przestrzeniach wzbudzanie oddziaływań może słabnąć i bieg fal elektromagnetycznych może podlegać innym uwarunkowaniom słabszych. Być może informacje z dalekich obszarów kosmosu zostają zniekształcone w trakcie swej podróży przez przestrzeń międzygwiezdną.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 3102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz