Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 5 maja 2020

Ciągły ruch zasadą istnienia


          Gdy powiększy się krople wody można dostrzec tysiące poruszających się tworów (pantofelki, czy inne obiekty mikroskopijne, w tym żywe). Są one w ciągłym ruchu. Znamienny jest chaotyczny ich ruch lub drgania. Świat mikroskopijny ujawnia tajniki przyrody. W nim panuje wieczny ruch (panta rhei – wszystko płynie, Heraklit). Powiększając obraz miliony razy można posłużyć się tylko rysunkiem poglądowych (modelem, rysunkiem, szkicem). Ukazują się cząsteczki wody składające z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. One są również bez przerwy w ruchu, popychając się wzajemnie. W ruchu są nie tylko organizmy żywe, ale i materia nieożywiona (woda). Można wysnuć wniosek, że ruch jest integralną przymiotem materii. Wszystko jest w ruchu, ale widać to wyraźnie na najmniejszych elementach. Charakterystyką Świata jest jej dynamizm. Z ruchem związana jest temperatura i ciśnienie. Jedno od drugiego zależne. Zmniejszając temperaturę i zwiększając ciśnienie ruch słabnie, zamieniając się w gasnące drgania. W temperaturze zera bezwzględnego ruch atomów maleje na tyle, że stają się nieuchwytne.
         W przypadku natury duchowej zamiast temperatury i ciśnienia występują zjawiska opisujące wzajemne relacje uczuć przywiązania, niechęci. Obiekty duchowe wzajemne się przyciągają, ale i odpychają. Tworzą się związki uczuciowe. Niektóre obiekty pozostają same, samotne, niechciane. Ten ciągły ruch, zmienność, ujawnia charakter świata stworzonego. Zapisana jest w nich zasada niestabilności (ciągłego ruchu ), aby stabilność została zachowana. Ten paradoks jest jedną z tajemnic stworzenia. W świecie równowaga jest bez przerwy łamana dla zachowania ciągłości stworzenia. 
         Ruch cząsteczek (ruchy Browna) tłumaczy prawo Pascala. Ciśnienie cieczy (gazu) działa we wszystkie strony jednakowo. Tworzące się pary tworzą związki chemiczne, np. zapachowe.
          W świecie duchowym siła uczucia działa podobnie. Gdy następują odstępstwa od tej zasady to znaczy, że działają zakłócenia, dodatkowe impulsy działające. Intencja zostaje skierowana na konkretny cel. Atomy naciskane tworzą cząsteczki. Uczucia nakładające się tworząc aurę oddziaływującą na otoczenie.
          Dynamizm Świata jest przełożeniem natury Stwórcy. On sam jest działaniem w swej istocie. Jego przymioty przekładają się na stworzenie. Stagnacja, bezruch jest końcem życia. Dlatego  człowiek musi bez przerwy uciekać do przodu. Tak jak łososie muszą pokonywać nurt rzeczny, kaskady, aby wracając na początek swojej drogi żyć dalej. Ruch i działanie jest dla człowieka nakazem i warunkiem przetrwania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz