Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 6 grudnia 2021

Technologia wyprzedza teorię

 

            Wątpliwości, które ujawniły się przy interpretacji słynnego doświadczenia M-M z interferometrem wymuszają rewizję wielu pojęć z fizyki. Czy tworzące się teorie tłumaczące nie są nadużywane? Czy nie jest to zbyt łatwy sposób na szybkie pokonanie się z problemami? Rozumiem, że w wielu przypadkach jest to przymus chwili. Wielokrotnie wykryte zjawiska (np. trioda) wchodziły do technologii, a później szukano do nich wyjaśnienia teoretycznego. 

            Podobnie jak w religii  króluje fundamentalne podejście do doktryny, tak też w fizyce zostały zaakceptowane, bez większej krytyki, teorie wydumane, nierzeczywiste i niestrawne rozumowo.  Brak zrozumienia wymusza przyjęcie głoszonych teorii za prawdę. Czy teoria o zakrzywionej przestrzeni nie jest tego najlepszym przykładem? Czy strawne są teorie dylatacji czasu i kontrakcji długości? Czy model standardowy cząstek elementarnych nie jest zbyt rozbudowany? Czy idea kwarków z niepełnymi wartościami ładunku elektrycznego nie jest fikcją?

          Od powstania szczegółowej teorii względności (1905) i ogólnej teorii względności (1915), które uczyniły głębokie przewartościowania w fizyce, co jakiś czas, pojawiają się prace krytyczne. W latach 70 ubiegłego wieku prasa donosiła o polskim uczonym prof. Tadeusz Kochmańskim (1904–1986). Przed sobą mam prace doktora Kazimierza Turzyńskiego (fizyk z poza uczelni wyższych), Książkę Jarosława Kukowskiego [1]. Interesujące są sugestie (z nie wszystkimi się zgadzam) Watera Ritza, Thomasa S, Kuhna i Artura Millera,

             Przed światem nauki jest jeszcze dużo pracy.  Nie wolno bać się krytyki i nowych idei. Nauka wypracowuje jedynie teorie przybliżone i tymczasowe (Jarosława Kukowski). Przed nami są nowe rozeznania zjawisk w opisie prostym i zrozumiałym. Może okazać się, że teorie Einsteina należy zakwalifikować do kategorii nominalistycznych i antyrealistycznych. 

[1] – Jerosław Kukowski,  "Filozofia w Fizyce", Wydawnictwo Uniwersyteckie Kardynała Wyszyńskiego, Warszawa 2010 r. s. 73.

[2]– Karol Szostek i Roman Szostek, "Szczególna teoria Eteru", Wyd. Amelia 2015 r.: 

 

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz