Łączna liczba wyświetleń

środa, 15 października 2014

Kreacjonizm pierwszej kury?

          Najprostsza komórka biologiczna jest projektem Stwórcy. Już po jej koncepcji widać wspaniałego Projektanta. Komórka pokazuje ideę tego, co nazywa się życiem. Najprostsza komórka biologiczna jest bardziej złożona niż prom kosmiczny. Autor (Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego) tej wypowiedzi pyta: I coś takiego miałoby powstać samoistnie, przypadkowo, bez Projektanta?
          W komórce odbywa się wiele celowych procesów, tak jakby były zaprogramowane przez istotę inteligentną. One potrzebują ciągłego zasilania energią. Komórka jest jak fabryka, która jest na chodzie.
          Do dzisiaj nie ustały spory, czy komórka jest dziełem ewolucyjnym, czy kreacjonistycznym. Oba obozy mają własne argumenty i swoje racje.  Temat jest bardzo intrygujący i pobudzający do rozmyślań. Osobiście jestem zwolennikiem ewolucji, ale przyznaję, że ma ona w sobie wiele jeszcze niejasnych punktów i białych plam. Jak twierdzą kreacjoniści: Wbrew temu co starają się nam przekazać ewolucjoniści – nie jest znany i udowodniony żaden mechanizm, który sprawiałby, aby z form prostszych stopniowo powstawały formy bardziej złożone.
          Różnorodność komórek i stopień złożoności podpowiada, że jeżeli faktycznie komórki ewoluują, to są poddane jakieś kontroli, determinacji. Przypadkowość losowa, mutacje (przypadkowe zmiany w zapisie informacji genetycznej) nie wszystko tłumaczą. „Niepojęte” jest zawarte w pytaniu: czy najpierw była kura, czy jajko?
          Na powyższe pytanie, póki co, nie ma odpowiedzi (przez błędne koło). Jedynym rozsądnym tłumaczeniem jest przyjęcie kreacjonizmu pierwszej kury, która dałaby początek dalszej populacji. Przyznaję jednak, że mam wątpliwości. Intuicja podpowiada mi, że są mechanizmy ewolucyjne, których człowiek jeszcze nie rozszyfrował. Badania laboratoryjne ewolucji wymagają bardzo długiego czasu.
          Oglądając zawartość komórki biologicznej można dostrzec jądro, które pełni rolę nadzorczą. Reszta stanowi zespoły, które zachowują się tak, jakby wiedziały jaka jest ich rola. Zbudowane są najczęściej z białek i aminokwasów. Aktywność ich polega na procesach chemicznych. W wyniku tych procesów powstają nowe jakości, w tym nowe twory, nie zawsze użyteczne (aminy, wirusy). Rolę nadzorczą pełnią w komórkach również wyspecjalizowane substancje jak np. enzymy. Enzymy determinują procesy metaboliczne i  biochemiczne. Świat biotyczny opiera się na związkach chemicznych, energii z zewnątrz, oraz reakcjach chemicznych jakie zachodzą na skutek bodźców.

          Projekty robotów opierają się prawie wyłącznie na powiązaniach elektrycznych (układy scalone, półprzewodniki), natomiast żywy organizm na właściwościach substancji chemicznych wysoko zorganizowanych.  Człowiek poszedł jakby inną drogą ewolucyjną. Ewolucja świata jest dziełem postępu technicznego. Ewolucja biologiczna opiera się na właściwościach organizmów. Trzeba przyznać, że Bóg świetnie sobie poradził.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz