Hagiograf chcąc pokazać zło najpierw zobrazował pierwotny stan szczęścia. Nic dziwnego, bo zło jest kontrastem, przeciwwagą dobra. Przeciwnie, nie da opisać szczęścia bez pokazania zła. W pięknym ogrodzie Edenu Bóg posadził drzewo poznania dobra i zła. Kto spożyje owoc z tego drzewa pozna tajemnicę aksjologiczną – tajemnicę dobra i zła. Dobro jest przeciwieństwem zła. Wywodzi się z działania, generowania tego, co filozoteizm nazywa funkcjonałami, czyli skutkami działania. Funkcjonał (homonim, neologizm autora, pojęcie używane w matematyce do określania funkcji w której argumentami są funkcje, a wartościami liczby rzeczywiste lub zespolone) zastępuje substancję bytu realnego. Funkcjonał jest wiec opisem działania. Przez funkcjonał można rozumieć postępowanie, zamysł, myśl, koncepcję, a nawet algorytm, procedurę postępowania. W nauce funkcjonałami są: napięcia elektryczne, różnice grawitacyjne. Funkcjonały nie mają bazy substancjalnej. Są przymiotami, które działają, Nie mają struktury, a istnieją przez swoją moc sprawczą. Sam Bóg jest funkcjonałem i nazywa się Go Duchem: "Bóg jest duchem" (J 4,24). Kiedy przywołuje się słowa PŚ: "I napełniłem go duchem Bożym" (Wj 31,1) to należy rozumieć, że mowa jest o funkcjonałach: mądrości ("Mądrość bowiem jest duchem miłującym ludzi" Mdr 1,6), umiejętności, pomysłowości, znajomością wszelkiego rzemiosła (Wj 35,31), wszystkiego tego, co mówi o działaniu w imię Boga. Funkcjonał jest potencjałem do działania.
Funkcjonały mogą być w skutkach negatywne: zło (złe uczynki), smutek, żal, tęsknota, rozpacz, lęki. Można je neutralizować funkcjonałami dobra, bowiem funkcjonały podlegają zjawisku interferencji.
Użycie funkcjonałów lepiej pasuje do opisu Świata (dynamicznego) niż ogląd ontologiczny (bytowy). Świat jest dynamiczny, jego bytowość (istnienie w substancji) ujawnia się w jego obrazie.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW
13102026290000950200272633
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz