Łączna liczba wyświetleń

sobota, 2 października 2021

Bardzo małe parametry

 

          W  fizyce czas odgrywa fundamentalną rolę. Ponieważ nie było zegarów  do mierzenia czasu Galileusz używał  w swoich pierwszych doświadczeniach uderzeń swego tętna jako miary równych odstępów czasu. Liczenie czasu było wykorzystane do mierzenia odległości ruchu puszczonych kulek. Czas jako pojęcie nie da się precyzyjnie zdefiniować, zwłaszcza , że wyczucie czasu jest zmienne i uwarunkowane różnymi parametrami, np. mówiąc: "jak długi jest ten dzień", czy też "jak szybko ten czas leci". Bardzo mało uchwytne są krótkie odstępy czasowe, np. w oscylatorach elektronowych. Zawsze pojawia się pytanie, co może się wydarzyć w czasie krótszym niż np. 10^(-24) s. (czas przelotu światła przez jądro atomowe) ? Jak mierzyć tak małe okresy? Podobny problem jest z miarą bardzo krótkich odległości. Promień jądra jest rzędu 1– 6 razy  10^(-15) m. Czy w protonie, lub neutronie występują jeszcze mniejsze elementy? Jakie wymiary mają kwarki? Z doświadczeń wynika, że jeśli kwarki mają jakiś rozmiar, to jest on mniejszy niż 10^(-18) m. Czy jest coś mniejszego niż kwark? Nie mamy takiej wiedzy. Nie wiemy, czy kwarki mają jakieś części składowe. Czy nauka dotarła do granicy odległości? Prof. Grzegorz Wrochna z PAP utwierdza w przekonaniu, że kwarki mają swoje składowe. Zwraca również uwagę, że kwark nie może istnieć pojedynczo. Natura ich wymaga połączenia z innymi kwarkami lub antykwarkami. Poza tym nie udało się wyprodukować wystarczającej energii do tego, aby zajrzeć do wnętrza kwarka, albo go rozbić. Mechanika kwantowa nie pozwala dokładnie określić jej parametry. Z tych powodów wprowadzono pojęcie obiektu punktowego, a punkt nie ma rozmiarów. Pytanie pozostaje co jest mniejsze, kwark, elektron, bozon Higgsa czy neutrino elektronowe. Można  tylko powiedzieć, że energetycznie elektron jest lżejszy od kwarka.

         Przyroda zna graniczną najmniejszą wartość. Jest nią temperatura. Najniższa temperatura w skali Celsjusza wynosi -273.15  stopnia. W skali Kelwina to zero stopnia bezwzględnego. W tej temperaturze teoretycznie zamiera wszelki ruch. Zasada nieoznaczoności  nie podziela tej prawdy. Gdyby nie było żadnego ruchu nie byłaby ona spełniona, a to jest sprzeczne z założeniem Heisenberga. 29 grudnia 2018 roku zarejestrowano rekordową niską temperaturę -111 stopnia Celsjusza podczas burzy tropikalnej, ok. 400 km na południe od Nauru na wierzchołku chmur na wysokości ok. 20.5 km. Pomiar został wykonany przez amerykańską satelitę NOAA-20.

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 3102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz