Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 29 kwietnia 2018

Szatan kontra Bóg


          Kto propaguje istnienie osobowego szatana niejako obniża rangę Boga, zarzucając Mu w zakamarkach duszy nieudolność i niemoc. Każde stworzenie Bóg może unicestwić w jednej chwili i jednym nakazem woli.
          Co innego jest jak szatan jest ideą, która rodzi się w umysłach ludzi. Tu następuje bariera woli rozpoznania, którą Bóg dał każdemu człowiekowi w darze. Każdy człowiek może w swoim umyśle przywoływać najróżniejsze stwory.
          Hagiografowie i ewangeliści przedstawiali w Piśmie Świętym szatana w sposób alegoryczny, np. pod postacią węża:  "A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe" (Rdz 3,1), wieprzy. Nigdzie szatan nie jest opisany jako osoba (z wyjątkiem księgi Hioba). Opisywana moc szatana wynika z siły grzeszności ludzkiej. Wielkość jego rodzi się z woli i w umysłach ludzkich. Jej moc jest nieograniczona, jak nieograniczony jest umysł człowieka. Słowa, że może on zesłać chorobę, wpływać na kondycję finansową, jest źródłem naszych zmartwień, absorbować naszą uwagę rozrywką są nadużyciem, mówią nieprawdę. Szatan nic nie może dopóki człowiek nie wyzwoli go z własnego umysłu. Nie on powstrzymuje człowieka od modlitwy tylko człowiek sam od niej odstępuje z powodów, które sam generuje w swoim sercu, sumieniu, woli, w umyśle. Jedna osoba napisała, że on wie gdy się modlimy on traci swą moc.
          Hagiograf pisząc: "Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś,
bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych
" (Rdz 3,14) przedstawiał stosunek Boga do grzeszności.
          Jezus przedstawia szatana w obrazie Piotra: "Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki» (Mt 16,23).
          W księdze Hioba szatan ma postać osobową:  "I rzekł Pan do szatana: «Skąd przychodzisz?»" (Hi 2,2), ale trzeba pamiętać, że cała opowieść jest zmyślona przez autora księgi dla pedagogii biblijnej.
          Zło jako takie nie jest bytem; Zło jako zło nie ma przyczyny sprawczej, bo nie jest bytem (ks. Julisław Łukomski).
          "Dobro i zło nie są właściwościami samej rzeczy, ale są tworami umysłu" (Dawid Hume 1711–1776). "Zło pochodzi od człowieka"  (ks. Stanisław Grzybek).
          Już najwyższy czas oswobodzić religię i wiarę z infantylnych pomysłów. Trzeba wrócić do wiary w Boga, i tylko w Boga. Oprócz ludzi nie ma innych bytów, które miałyby naturę duchową.  Trzeba wyzwolić się z zakorzenionych w sercu starych naleciałości, obcych religii. Legendarność w wierze tylko szkodzi. W konsekwencji wiara  w szatana sprzeciwia się idei Boga, który jest Stwórcą naszego wszechświata. Trzeba przeprosić Boga za wiarę w szatana i odrzucić go jak najszybciej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz