Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 10 maja 2018

Wieczność


          Prawa przyrody są proste ale rzeczywistość jest złożona i skomplikowana. Dla przeciętnego człowieka czas jest wielkością intuicyjną i ma wymiar absolutny, bezwzględny.  Każdy odczuwa upływ czasu. Co to jest czas? Dziecko nie rozumie, że coś się wydarzy za 5 godzin. Co się kryje za pojęciem 5 godzin? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest czas. Kiedy jednak chcę to wyjaśnić, to nie wiem – wyznaje św. Augustyn.      
          Sam upływ czasu jest niedefiniowalny. Człowiek posługuje się tym pojęciem, ale nie jest on rozumiany.
         Do XX wieku czas miał wymiar absolutny. Uważano, że wszędzie płynie tak samo. Doświadczenia wykonane już w XIX wieku pokazały że nie jest to prawda. Czas nie jest wielkością absolutną i podlega zmianie. Dla uczonych i świata nauki był to szok. Odkrycie wykraczało poza to, co wszyscy odczuwamy.
Kolejne doświadczenia potwierdzały odkrycie. Nauka otrzymała niezbite dowody. Czas nie jest absolutny. Czas się zmienia. Człowiek, kolejny raz okazał się miernym detektorem, czułym na ułudy świata. Różnica w czasach ujawnia się w sytuacjach szczególnych (zależy od miejsca i wielkich prędkości) i dlatego człowiek na co dzień nie odczuwa tych zmian. Nie będąc przyzwyczajany, nie doskonali swoich percepcji. W tym względzie został uśpiony. Wiedza o zmieniającym się czasie tłumaczy wieczność, albo stan przed pojawieniem się Wszechświata. Z punktu widzenia wiary wiedza o czasie jest  bardzo istotna. Rozumiejąc mechanizm czasu można zrozumieć, że Bóg nie jest w czasie. Wieczność nie jest linią czasową. To doskonałe posiadanie życia całkowitego na raz – nieogarnione teraz. Z względów również nienaukowych, a wypływających z wiary, warto zapoznać się z naukowym tłumaczeniem czasu.     
       W fizyce czas to wielkość fizyczna określająca następstwo zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Został on włączony w pojęcie czasoprzestrzeni. Jest jednym z jego elementów, parametrem. Tym samym podlega prawom fizycznym np. ulega transformacji między układami odniesienia. Czas oznacza zmianę. Jak nie ma zmian, to nie ma czasu.  Na czas ma wpływ pole grawitacyjne. Wynika z tego, że jest zmienny w zależności od środowiska. Np. na słońcu czas się spóźnia. Są obszary, w których nie ma w ogóle czasu (czarne dziury).
          Każdy proces jest rozciągnięty w czasie. Każde działanie ma początek w przeszłości, a koniec w przyszłości. Można powiedzieć, ze każdy człowiek podróżuje w czasie.
         To co obecnie fascynuje to to, że ludzkość wkracza w świat, który niegdyś wydawał się bajką. Gdyby nie wiedza i umiejętność przeliczanie czasu nie byłaby możliwość orientacja za pomocą GPS.
          Martwi może jedynie definicja wieczności. Nieogarnione teraz niweluje nadzieje, z którą człowiek wiąże zmiany na lepsze. Wieczne szczęście pozbawione jest ludzkich emocji, z które na ziemi są tak fascynujące. Człowiek w przyszłym stanie egzystencji (po śmierci)  musi się przestawić, wręcz nauczyć się innego przeżywania szczęścia. Pocieszam wszystkich, że Bóg zapewne i to zapewni swojemu stworzeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz