W Mezopotamii, jak i w okolicy żyły plemiona mające podobne geny. Ich rodowód bierze się z wędrówek ludów po wielkim wybuchu wulkanu Topa (75 tys. lat temu). Po wybuchu pozostało na świecie ok. 3–10 tys. ludzi. Oni to stali się bazą emigracyjną ludzkości. Minęło wiele lat. Ludzie rozchodzili po świecie. Tworzyli plemiona, walczyli ze sobą i łączyli. W tej mieszance pojawiły się różne skupiska ludzi którym nauka nadała nazwy. Tak było w dorzeczu rzek Tygrysu i Eufratu i w okolicach. Narody te były ze sobą spokrewnione, ale były dla siebie wrogami i sojusznikami. Hagiografowie wspominali tylko te, które łączyła ich wspólna historia. Przypisano ich historie. Wiązali je imionami biblijnymi (Nimrod, terah, Abraham). Rzeczywisty stan rzeczy został opisany po ich historii (po czasie ich funkcjonowania). Ich historie zostały ożywione treścią. Np. Gomer był synem Jafeta a ten z kolei synem Noego. Należał on do narodu Jafetyckiego. Od syna Noego Chama (narody chamickie) powstały narody: Amorycki, Kananejczycy, Jebusyci (i inne). Od Sema (narady semickie) powstał lud semicki, a w nim hebrajczycy (zwani izraelitami). W tym narodzie ok. II tysiąclecia przed Chr. doszło do iluminacji i ujawnienia istnienia jednego Boga. Ten akt przypisano Abramowi (Abraham). Od Sema powstały i inne narody jak: Aramejczycy, Elamowie, Aszczurowie.
Znajomość powyższa jest bardzo przydatna do uchwycenia miejsca i czasu pojawienia się nowej religii monoteistycznej. W niej uczeni doszukują się Prawd ostatecznych. W niej poszukuje się odpowiedzi na fundamentalne pytania: istoty rzeczy (struktury, substancji ontologicznej), sensu istnienia (aksjologia) i celu ostatecznego (eschatologia).
Ważną wiedzą są panujące stosunki społeczne, mentalność tradycja, oczekiwania, historia panujące u zarania nowej religii.
Jeżeli ktoś poświęca czas na szukanie odpowiedzi musi zaznajomić się z tą szeroką wiedzą, aby zrozumieć.
adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz