Łączna liczba wyświetleń

piątek, 6 sierpnia 2021

Uszanowanie Prawdy

 

          Gdy na Ziemi kształtowały się różne kultury Bóg czekał na właściwy moment, aż człowiek byłby w stanie pojąć transcendencję.  W Egipcie eksperyment z Atonem (jedno bóstwo)  nie udał się. Po śmierci faraona Echnatona powrócono do religii politeistycznej.  Myśl jednak o jednym bogu rozchodziła się szybko i niepokoiła ówczesne umysły. Idea monoteistyczna dotarła do kraju Sumerów. Sumerowie składali się z wielu pokrewnych szczepów. Wśród nich byli hebrajczycy. Tam też ok. 1.8 tys. lat przed. Chr. urodził się człowiek (Żydzi przypisali mu imię Abram). On to doznał iluminacji, lub odczytał w swoim sumieniu myśl, że wśród wielu bogów jest jeden najważniejszy. On jest na tyle doskonały, że nie potrzebuje do pomocy innych bogów. Hagiografowie przypisali mu historię rodową i misję patriarchatu narodu wybranego. Monoteizm stał się zaczynem religii uniwersalnej.

           Zmiana imienia jest zakorzeniona w starożytnej tradycji i wiąże się z przyjęciem nowej roli. Abramowi przyjmującego nową rolę (praojciec narodu arabskiego, żydowskiego, Edomitów i innych) i misje zmieniono imię na Abraham (kochającego ojca).

            Hagiografowie przypisali mu historię. Według nich Bóg Jahwe polecił mu  rozpowszechnianie idei jednego Boga w świecie. Abraham z całym swoim dorobkiem wyruszył z Mezopotamii do Palestyny. Aby pokazać wielkość osoby, która stałaby się wzorem dla Żydów przypisano  Abrahamowi, po przeróbce i adaptacji, historię zaczerpniętą ze starożytnych eposów.  Abrahamowi przypisano symbol wierności i bezwzględną ufność Bogu.  Taki bohater był potrzebny w okresie niewoli babilońskiej do scementowania narodu żydowskiego.

            Korzystanie z obcych utworów literackich było nagminne w czasie kształtowania się świętej Księgi (Tory). Podkład historyczny jest tylko podłożem przekazu religijnego. Wierni czytając Biblię mogą mieć tego świadomość, że ważniejszy jest przekaz (natchniony)  od retoryki.

          Gdyby obecna katecheza mówiła o genezie powstania świętych ksiąg, gdyby stałoby się to oczywiste, to byłoby mniej wątpliwości i krytyki. Prawdę należy szanować, bo wtedy ona nie zawiedzie: "I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8,32).

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW 13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz