Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 26 sierpnia 2021

Neutrina

 

           Nauka podaje o istnieniu cząstek elementarnych (proton, neutron, elektron i inne). Wśród nich jest neutrino. Cząstka bardzo przenikliwa, o bardzo małej, znikomej masie. Powstaje w czasie m.in. oddziaływań słabych jako produkt uboczny reakcji rozpadu beta (np. neutron rozpada się na proton, elektron i neutrino elektronowe). Neutrino jest wykorzystane do tzw. bilansu energetycznego reakcji. Cząstki zostały wykryte doświadczalnie, choć bardzo trudno je wykrywać.

           Gdyby nie udowodniono ich realne istnienie, to można by było powiedzieć, że są tylko zabiegiem matematycznym zabezpieczającym zasadę zachowania energii. Ich realne istnienie spowodowało, że neutrina zostały zaszeregowane do cząstek elementarnych w grupie leptonów (w którym znajduje się też elektron).   Nauka jeszcze mało wie o roli tych cząstek we Wszechświecie.

               Neutrina bardzo słabo oddziałują z materią. Są tak przenikliwe, że obiekty wielkości planety nie stanowią dla nich żadnej przeszkody – przez jeden centymetr kwadratowy w ciągu sekundy przelatuje ok. 60.5 miliarda neutrin. Na dzień dzisiejszy nie jest znana masa neutrin, choć neutrina mają masę niezerową. Neutrina emitowane są przez słońce i inne źródła kosmiczne. Powstają też w górnych warstwach atmosfery. Można je wytworzyć sztucznie w reaktorach jądrowych.  Neutrino jest cząstką elementarną o zerowym ładunku. Okazuje się, że neutrina towarzyszyły narodzinom Wszechświata, dają wgląd we wnętrze naszego Słońca i we wnętrze Ziemi, są pierwszymi cząstkami, które dostarczają nam informacji o fizyce. Neutrino, które rodzi się w środku naszej macierzystej gwiazdy, dociera do Ziemi już po upływie 8,3 min, podczas gdy fotony (które oddziałują z innymi cząstkami) muszą się stamtąd przedzierać ku powierzchni gwiazdy tysiące lat.

          Neutrina kryją w sobie jeszcze wiele pytań, a ich praktyczne zastosowanie jest w zasięgu marzycieli (Lem). Neutrina zmierzają szybko i po najprostszej drodze do Ziemi, bez trudu przenikają przez obłoki międzygwiazdowe, gwiazdy i galaktyki. Są więc doskonałymi świadkami odległych wydarzeń. Kto wie, może w przyszłości nasze smartfony nie będą wysyłać i odbierać fal radiowych, lecz neutrina?

          Nie jest prawdą, że mogą poruszać się z prędkościami większymi niż prędkość światła. Byłoby tą niezgodne z nauką Einsteina i koncepcją świata dynamicznego. Prędkość światła jest tożsama z prędkością przemieszczania się energii. Neutrina są cząstkami energetycznymi.

 

adres e-mail: p.porebski@onet.pl Prywatne konto bankowe SWIFT BPKOPLPW

13102026290000950200272633 https://zrzutka.pl/z/pawel1949

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz