Łączna liczba wyświetleń

piątek, 14 kwietnia 2017

Izrael pod niewolą grecką i rzymską


          Judajczycy w nowej rzeczywistości żyli poprawnie, choć były spory zwalczających się stronnictw.  W 63 p.n.e. Judea została zajęta przez wojska rzymskie. Rzymianie pomniejszyli obszar prowincji i podporządkowali kontroli prefekta Syrii. Pomimo to, Żydzi otrzymali dużą wolność w sprawach wewnętrznych w Judei i w 37 p.n.e. Senat Rzymski uznał Heroda za legalnego króla Judei. Herod rozwinął gospodarkę kraju, rozbudował Jerozolimę, przebudował całkowicie i znacznie powiększył Świątynię Jerozolimską tak, że odtąd zwana była Świątynią Heroda. Po śmierci Heroda, Judea została rozerwana przez wojnę domową i władza w Judei stopniowo przechodziła w ręce rzymskich namiestników. W 6 roku Rzymianie stłumili żydowskie powstanie w Judei i oficjalnie wcielili ją w skład rzymskiej prowincji Syrii.
          Na świat przyszedł obiecany Mesjasz. Przez Żydów nie został rozpoznany. Nie takiego oczekiwali. Nie rozumieli, że Bóg może im pomóc tylko duchowo, o życie materialne mieli się troszczyć sami. Z chwilą narodzenia się Jezusa Chrystusa Bóg przez Niego przemówił, ale głosem duchowym. Ujawnił prawdę o sobie.  Bóg nie wszystko może uczynić, dlaczego, że istnieją dwa światy o zupełnie innych naturach. Mimo że się przenikają, rządzą się odrębnymi prawami i zasadami. Kto tego nie przyjmuje nigdy nie zrozumie Boga i nie pogodzi się z zasadami istnienia Świata. Bóg dla wywyższenia człowieka sam zrezygnował ze swoich boskich możliwości. Dając człowiekowi wolność wywyższył go do swojego podobieństwa. Wolny jest Bóg i człowiek. Reszta jest konsekwencją praw i zasad określonych przez Stwórcę. Bóg nie może łamać własnych zasad. postawił człowieka w miejscu, w którym człowiek może kształtować rzeczywistość.
          W 66 roku naszej ery wybuchło żydowskie powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei. Walki przybrały rozmiary totalnej wojny. Oblężona Jerozolima padła 11 września 70 roku. Miasto zostało zburzone, a Świątynia Jerozolimska spalona. Cesarz Wespazjan ogłosił Judeę swoją własnością prywatną i nakazał rzymskim urzędnikom rozprzedać ją małymi działkami. Na wiosnę 73 roku upadła ostatnia żydowska twierdza Masada, w której samobójstwo popełniło 960 Żydów.
          Człowiek stał się dziedzicem Boga. Coraz większe ma możliwości. Może nawet ingerować w genetykę, pozbawiam życia nienarodzonych, może praktycznie wszystko. Co zrobi człowiek ze swoją wolnością zależy od człowieka. Wielka władza narzuca wielki obowiązek. Jak człowiek zda egzamin z ostatniego egzaminu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz