Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 2 czerwca 2015

Rewolucja przemysłowa


          Koniec XVIII roku zapoczątkował  rewolucję przemysłową w procesach zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Produkcja manufakturowa zamieniona została na fabryczną. Główną przyczyną rewolucji przemysłowej była eksplozja demograficzna. Doprowadziła ona do wzrostu liczby mieszkańców, w wyniku którego rosły również potrzeby rynków. Nie mogły ich zaspokoić manufaktury, które od produkcji rzemieślniczej różniły się tylko organizacją procesu produkcji. Drugą, pod względem ważności, przyczyną rewolucji przemysłowej była rewolucja agrarna (rolna), która doprowadziła do przemiany tradycyjnego feudalnego rolnictwa w rolnictwo nowoczesne. Symbolem rewolucji była maszyna parowa, która zastąpiła w Anglii transport wodny (kanały wodne). Opracowano krosna mechaniczne (warsztat tkacki). W 1763 r. James Watt zmodernizował silnik parowy Thomasa Newcomena (1663–1729) z 1712 roku. J. Watt zbudował też mechanizm, z pomocą którego ruch posuwisto-zwrotny tłoków był zamieniany na ruch obrotowy. W 1784 r. powstała pierwsza fabryka przędzalnicza, w której użyto silniki parowe J. Watta. Zapotrzebowanie na maszyny parowe powodowało wzrost znaczenia górnictwa i hutnictwa. W 1856 r. Henry Bessemer opatentował metodę produkcji stali (przez dotlenianie surówki). Metoda Bessemera została udoskonalona później przez francuskich metalurgów (ojca François Marie Emile Martin (1794–1871) i syna Pierre-Èmilia Martin (1824–1915) Martinów oraz braci Siemensów: Carla Wilhelma (1823–1883) i Friedricha (1826–1904) (piec martenowski). W 1803 r. zastosowano maszynę parową do poruszania statków parowych (Robert Fulton). W latach 1814-1825 George Stephenson zaprojektował parowóz. W 1800 r. Włoch Alessandro Volta zbudował ogniwo galwaniczne (ogniwo Volty). W 1837 r. Samuel Morse skonstruował telegraf elektromagnetyczny, pozwalający przesyłać informację na odległość.
          Omawiany okres dziejowy ujawnia ewidentne dary Stwórcy jakimi są zwierzęta domowe. Ciche i pokorne wobec ludzi oddane zostały dla ich potrzeb. Teraz dla koni rozpoczął się czas powolnego odchodzenia ze służby. Będą powoli zastępowane przez pojazdy mechaniczne. Jednocześnie Bóg w swej ekonomii objawieniowej ujawnił i udostępnił człowiekowi tajemnicę energii elektrycznej.
          Stwórca wiele przygotował dla rozwoju człowieka (zasoby naturalne). To co nie sporządził własnym sumptem, zakotwiczył w umyśle człowieka. Podobnie jak stopniowo odkrywano tajemnice przyrody, tak powoli odtwarzano ze świadomości nadprzyrodzonej, lub z serca i duszy, jak to woli, zamysły Boga. Być może, tam Bóg zakotwiczył idee własnego Objawienia w postaci Syna. W pewnym momencie historii, człowiek (naród żydowski) ujawnił ze swego sanktuarium duchowego, zamysł Stwórcy i przedstawił go na piśmie (Pismo święte). Ta nowatorska teza będzie jeszcze omawiana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz