Łączna liczba wyświetleń

środa, 14 czerwca 2017

Charles Augustin de Coulomb


           Mechanika w dużym stopniu została rozpoznana. Człowiek uczynił z tego korzyść. Zbudowane zostały aparaty jak luneta, mikroskop, podnośnik hydrauliczny, barometr, zegar mechaniczny, matematyczne narzędzia do opisu rzeczywistości (rachunek różniczkowy i całkowy, rachunek prawdopodobieństwa itp). Tera z kolei Bóg dopuścił do rozpoznania obszar gołym okiem niedostępny – elektryczność
         Grecki  filozof i matematyk Tales z Miletu (620-540 p.n.e.) spostrzegł, że potarty suknem bursztyn przyciąga drobne, lekkie ciała jak np. drewniane wiórki. Tarcie powoduje elektryzownie sie ciał. Potarta suknem laska ebonitowa elektryzuje się ujemnie a sukno dodatnio. Laska szklana zaś potarta jedwabiem elektryzuje się dodatnio a jedwab ujemnie. Natury elektryzowania się ciał nie znano. Okazuje się, że elektryzowanie się przenosi się na inne ciała. Rodzi się też przez indukcję. Ciała naelektryzowane wytwarzają siły przyciągające lub odpychające. Tym zagadnieniem zajmował się Charles Augustin de Coulomb (1736 –1806) francuski fizyk.
          Od 1773 całkowicie poświęcił się pracom badawczym dotyczącym magnetyzmu, teorii maszyn i elektrostatyki. W 1785 na podstawie wielu precyzyjnych eksperymentów, przeprowadzonych za pomocą wagi skręceń sformułował prawo nazwane od jego nazwiska prawem Coulomba, będące podstawowym prawem elektrostatyki. Później rozwinął teorię elektryzowania powierzchniowego przewodników. W 1786 odkrył zjawisko  ekranowania elektrycznego, a w 1789 wprowadził pojęcie momentu magnetycznego.
          Prawo Coulomba mówi, że siła wzajemnego oddziaływania dwóch punktowych ładunków elektrycznych jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Wyrażenie jest podobne do wyliczania sił grawitacyjnych. Ciekawostką jest wprowadzenie pojęcia siły ujemnej. Nie dotyczy to tylko kierunku działania, a właściwości materii. Dzisiaj wiemy, że ładunki biorą się z atomów budujące materię, ale istota elektryczności, ładunku jest nadal nieznana. Ładunek jest podobną tajemnicą co masa. Stanowią one parametry do opisu i rozróżnienia materii, a czym one są jest poza zasięgiem dzisiejszej nauki. Ładunek elektryczny jest właściwością materii. Spełnia istotną rolę w spójności materii. Wytwarza wokół siebie pole elektromagnetyczne. Ono rozchodzi się w przestrzeni i ma wpływ na inne obszary wszechświata. Pole elektromagnetyczne określane jest jako podstawowe. Ładunki elektryczne są skwantowane. Należą do świata zjawisk kwantowych. W ten sposób sięgają do najgłębszych sfer budowy materii.
Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych nazywany jest prądem elektrycznym. Jego użyteczność jest nieopisywalna.  Dzisiaj, bez prądu nie można funkcjonować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz