Łączna liczba wyświetleń

środa, 7 czerwca 2017

Mikołaj Kopernik


          Wspomniałem o Izaaku Newtonie (1642 –1727) bo zasłużył sobie na wyróżnienie. Jego odkrycia nie miałyby takiego wymiaru gdyby nie prace poprzedników. Mam tu na myśli Johannesa Keplera (1571 – 1630), Tycho de Brahe (1546 –1601), Galileusza (1564 – 1642) i  Mikołaja Kopernika (1473 – 1543).
      W zasadzie powinien zacząć od Mikołaja Kopernika. On dokonał rewolucyjnego odkrycia w nauce. Obalił ówczesny obowiązujący system geocentryczny Ptolemeusza na rzecz systemu heliocentrycznego. To odkrycie wymagało iluminacji rozumowej. Kopernik był wrażliwym wizjonerem. Nowa idea budowy układu słonecznego różniła się znacznie od starej. Wymagała innego spojrzenia, innego ciągu logicznego.  Kopernik umieścił planety na kołowych orbitach wokół słońca. Ich centra nie pokrywały się w tym samym miejscu. Jego teoria miała wadę, która nie podobała się jemu samemu[1]. Centrum okręgu ziemi znajdował się przy słońcu, a Jowisza gdzieś koło Merkurego. uważał on, że jego teoria jest mało elegancka i  z tego powodu opóźniał publikację.   Funkcjonuje przekonanie, że Kopernik bał się Kościoła w publikacji swego dzieła. To nieprawda. Początkowo publikacja De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) nie wzbudziła niepokoju Kościoła – następstwa nie od razu były widoczne[2]. Wkrótce po opublikowaniu jego dzieła Kopernik zmarł (1543).
          M. Kopernik korzystał  z myśli innych uczonych. Koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos 310 –230 przed Chr.)[3]. Kopernik przebywając we Włoszech stykał się z tamtejszymi humanistami. Szczególnie bliskie relacje nawiązał z wybitnym astronomem Dominikiem Marią Novarą  (1454 –1504), żarliwym krytykiem układu Ptolomeusza. W Europie toczyła się burzliwa dyskusja na ten temat, bo prace Kopernika, niepublikowane, przenikały do uczonych europejskich. Kopernik pracował w klimacie  w którym Monarchia jagiellońska była u szczytu swojej potęgi, a Kraków był jednym z największych i najzamożniejszych miast Europy. Polska  przeżywała okres pomyślnego rozwoju politycznego i gospodarczego.
        Mimo, że był kanonikiem nie wydaje się, że religia miała dla niego duży wpływ. Wbrew powszechnej opinii nie posiadał on jednak święceń kapłańskich, Kopernik nie znał jeszcze pojęcia siły. Jego opis świata choć matematyczny jest pełen poezji i  harmonii. W tym celu wprowadził koncepcję sfer niebieskich.




[1]  Dopiero Joannes Kepler  (1571 – 1630) przyporządkował planetom drogi eliptyczne i tym samym wprowadził elegancję do teorii Kopernika.
[2]  Dopiero w 1616 r. w wyniku sukcesu Galileusza, Kościół umieścił książkę Kopernika na indeksie.
[3] Jak podaje Archimedes, Arystarch napisał również inne, niezachowane dzieło, w którym jako pierwszy twierdził, że Ziemia krąży wokół Słońca po obwodzie koła oraz wokół własnej osi. Arystarch twierdził w nim również, że wokół Słońca krążą także wszystkie planety, a ruch gwiazd stałych jest tylko ruchem pozornym. Hipotezę Arystarcha poparł dowodami w połowie II wieku p.n.e. Seleukos z Seleucji. Był on zwolennikiem Arystarcha z Samos i jego teorii o obrocie Ziemi wokół Słońca. Uważał także, że nie istnieje sfera gwiazd stałych, a wszechświat jest nieskończony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz