Łączna liczba wyświetleń

piątek, 9 czerwca 2017

Tycho de Brahe


         Tycho de Brahe (1546 – 1601)  to duński astronom, luteranin, który swoją starannością, cierpliwością i pracowitością przysłużył się nauce. Przez lata prowadził własne obserwacje astronomiczne i dane obserwacyjne skrzętnie notował, tworząc bank informacji. Ten bank informacji pozwolił J. Keplerowi dokonać wiele odkryć mechaniki Nieba, w tym ustalić eliptyczne orbity planet krążących wokół słońca.

       W 1572 r. zobaczył gwiazdę supernową w gwiazdozbiorze Kasjopei (która po roku zgasła). Należała ona do sfery gwiazd, która uważana była za niezmienną[1]. Dotychczasowa wiedza o gwiazdach i statycznej mapie Nieba musiała być zrewidowana. Świat dynamiczny ujawniał swoje tajemnicę. Na Niebie dzieją się zjawiska twórcze. Budowa Wszechświata nie została skończona. Bóg nie dokończył swego dzieła. Dziś wiemy, że Świat stale jest w akcie stwórczym. To najlepszy dowód na dynamiczny charakter Świata.

          Choć Brahe podważał teorię heliocentryczną, opisaną przez Kopernika, doskonały materiał obserwacyjny umożliwił jego współpracownikowi z ostatnich lat życia, Johannesowi Keplerowi, odkrycie prawidłowości w ruchu planet - tzw. prawa Keplera. Astronom sam stworzył własny model planetarny (błędny), który o dziwo, od strony matematycznej sprawdzał się w praktyce. Ufał zaś Keplerowi.  Jego system był zgodny z Biblią, więc ten model przez pewien czas cieszył się pewną popularnością wśród uczonych i Kościoła.

           Mniej szczęścia miał Giordano Bruno (1548 –1600) filozof renesansowy, teolog, humanista, dominikanin za swoje poglądy heliocentryczne i teologiczne został spalony żywcem na stosie na Campo de' Fiori.  Zarzucano mu poglądy: że mówił, że jest wielkim bluźnierstwem ze strony katolików twierdzić, jakoby chleb przemieniał się w ciało; Że jest nieprzyjacielem mszy św., że nie podoba mu się żadna religia, że Chrystus był nieszczęśnikiem i że czynił nieszczęsne dzieła, oczarowując ludy, (…) Że Bóg stwarza ciągle nowe światy, że Chrystus czynił pozorne cuda i że był magiem, podobnie jak apostołowie; Że Jezus umierał bardzo niechętnie i gdyby mógł, to uciekłby z miejsca kaźni; Że nie ma kary za grzechy, (…) Okazał chęć stworzenia nowej sekty pod egidą nowej filozofii; Powiedział, że Dziewica nie mogła porodzić, i że nasza wiara katolicka jest pełna bluźnierstw obrażających Boży majestat; Że trzeba zabronić wstępowania do zakonów, ponieważ zanieczyszczają świat

         W 1577 roku Tycho de Brahe skonstruował zegar z drugą wskazówką.

         Tycho Brahe przyjął na swego asystenta Johana Keplera, który po jego śmierci odziedziczył  jego notatki. J. Kepler skrzętnie wykorzystał zgromadzone zasoby informacji do stworzenia obszerniejszych i dokładniejszych  tablic ruchu planet.

         Tycho Brahe odkrył pięć nowych komet. Obserwacje jednej z nich  już w 1577 wykazały, że kometa porusza się po orbicie przecinającej orbity planet, co stanowiło zaprzeczenie starogreckiej teorii, według której komety występowały w atmosferze ziemskiej.


[1]  Gwiazdy supernowe obserwowali w Grecji za czasów Hipparchusa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz