Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 6 czerwca 2017

Izaak Newton


          Izaak Newton (1642 –1727) odczytał prawa narzucone przez Stwórcę. Pierwsze prawo dynamiki brzmi: Jeżeli na ciało nie działa żadna siła, porusza się ono ze stałą prędkością. Ciało pozostaje w spoczynku tak długo, jak długo nie działa na nie żadna siła. To prawo sprzeciwiało się powszechnemu oglądowi. Każdy sadził, że ciało w ruchu po jakimś czasie musi sie zatrzymać. I zasada dynamiki narzucała nową myśl. Opisywała świat nieznany. Mówiła, że rzeczywistość jest inna niż człowiekowi się wydaje.
Drugie prawo dynamiki brzmi: Przyspieszenie ciała jest wprost proporcjonalne do działającą na nie siły i odwrotnie proporcjonalne do masy. Prawo to wykorzystuje pojęcia: siły, przyspieszenia i masy. Newton spiął te pojęcia w jeden zapis matematyczny mówiącym o zależności: F = ma. Wzór ten pokazuje koncepcję Stwórcy. W świecie nie ma chaosu. Świat jest określony. W nim istnieją zależności i relacje. Jedno wynika z drugiego. Świat jest dynamiczny. Występują w nim siły, które wynikają z ruchu.
Trzecie prawo dynamiki brzmi: Każda akcja wywołuje równą jej i przeciwną skierowaną reakcje. To prawo pokazuje jasno, że każdy skutek ma swoją przyczynę. Przyczynowość jest ogólną zasadą, która króluje w świecie rzeczywistym.
          Newtonowi przypisuje się sformułowanie prawa powszechnego ciążenia. Wzór opisuje nie tylko istnienie naturalnej siły, która pochodzi z istnienia ciał materialnych, ale jej wymiar ilościowy.
          Powyższe prawa dają asumpt do dalszych badań i przemyśleń. Zapoczątkowały rozwój nauki i zapoczątkowały jej rewolucję.
          Izaak Newton jest autorem rachunku różniczkowego i całkowitego. Wprowadził do nauki narzędzia matematyczne do badań wartości chwilowych, ciągłych. Pokazał, że za pomocą algorytmów i wzorów można opisywać złożoność świata. Świat jest przemyślaną konstrukcją logiczną.
        Uczony odkrył, ze światło ma naturę korpuskularną, czyli że składa się z cząstek, którym towarzyszą fale decydujące o ruchu rozchodzenia się światła. Był pierwszym, który zdał sobie sprawę, że widmo barw obserwowane podczas padania białego światła na pryzmat jest cechą padającego światła, a nie pryzmatu, jak głosił 400 lat wcześniej Roger Bacon.
        Izaak Newton  zajmował się  prawem stygnięcia(opublikował prawo termodynamiki), zasadami zachowania pędu i momentu pędu Zajmował się też optyką, pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu i ogłosił teorię pochodzenia gwiazd. Jako pierwszy opisał matematycznie zjawisko pływów morskich. Poświęcał też dużo czasu na alchemię. Był człowiekiem stale poszukującą.
        Izaak Newton był osobą bardzo wierzącą. Badał Pismo Święte i przypisywał mu ważna rolę. Odrzucał dogmat o Trójcy. Był unitarianinem. Uważał świat za wielki mechanizm . Pisał: Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych, których On inspirował. Studiuję ją codziennie” oraz: „Żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii. Na podstawie Biblii obliczył datę końca świata na rok 2060.
     Izaak Newton był człowiekiem skromnym. Znany był z maksym Nie wiem, kim wydaję się dla świata, dla siebie jestem małym chłopcem bawiącym się na plaży, podczas gdy ocean prawdy leży niezbadany przede mną oraz Hypotheses non fingo (hipotez nie tworzę, interpretowane jako: nie snuję domysłów). Gdy ktoś w jego obecności wspomniał o Bogu, to Isaak zdejmował kapelusz. Zapytany, dlaczego tak czyni, odpowiedział: „Korzę się głęboko przed Tym, który takie mądre prawa nadał wszechświatowi”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz