Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 24 grudnia 2013

Papieże, cd. 18




Papież Hilary (461–468) pełnił funkcję legata na synodzie  zbójeckim w Efezie. Uratował się dzięki ukryciu w grobie św. Jana Ewangelisty.  Jego pontyfikat przebiegał spokojnie.

 

Papież Symplicjusz (468–483) piastował swój urząd gdy skończyło się Cesarstwo Rzymskie. W 476 roku wódz Herulów, Odoaker. Obalił Romulusa-Augustulusa znosząc tytuł cesarza Zachodu. Odoaker obwołuje się królem Italii. Jako arianin, zastrzega sobie prawo do spraw Kościoła. Odżywa też spór z monofizytami. Wschód prosi Symplicjusza, aby na mocy 28 kanonu chalcedońskiego,  nie wtrącał się w Kościół Wschodu.

 

Papież Feliks III (II) (483–492) był synem kapłana i już ojcem rodziny gdy został wybrany[1].  Rzuca na patriarchę Konstantynopola Akacjusza anatemę (przez jego popieranie monofizytyzmu). W odpowiedzi, on ekskomunikuje papieża. Wschód i Zachód oficjalnie zrywają ze sobą. Schizma potrwa 35 lat.

 

Papież Gelazy I (492–496) zdołał się uwolnić spod kurateli cesarza i jednoznacznie określił relacje pomiędzy papieżem a cesarzem (Anastazy). W piśmie wyraźnie określa się władzę papieży. Ona to przewyższa władzę świecką.

 

           Jezus Chrystus chciał, aby Kościół reprezentował Króla serca, miłości. Został powołany do służby Bogu. Ludzkość wypaczyła sens Kościoła Chrystusowego idąc w kierunku władzy ludzkiej.

 

          Papież stoczył skuteczną walkę z pelagianizmem, powściągnął zapędy manichejczyków i rozprawił się z pozostałością pogaństwa – świętem Lupercaliów, które zastąpił świętem Matki Bożej Gromnicznej.



[1]  Jego wnuk to Grzegorz Wielki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz