Łączna liczba wyświetleń

sobota, 8 listopada 2014

Armagedon

          Armagedon (Harmagedon, Magedon, miasto Megiddo) w Apokalipsie św. Jana 16,16: I zgromadził ich na miejscu, które po hebrajsku nazywa się Armagedon (Har-Magedon)  oznacza miejsce na którym zgromadzą się „królowie całej ziemi”, sprzymierzeńcy Bestii w wielkim dniu wszechmocnego Boga. Ponieważ tekst jest niejasny, egzegeci szukają racji w Starym Testamencie. Chodzi, o to, że trudno jest z tekstów ST uznać Megiddo za symbol ostatecznego zwycięstwa Boga nad swymi wrogami (EK hasło Harmagedon kol. 563)[1].
          W XV w. przed Chr. wokół miast Kadesz i Megiddo armia Egiptu pokonała koalicję zjednoczonych  książąt syryjskich. Bitwa, wygrana przez Egipcjan, miała decydujący wpływ na przebieg podbojów terytorialnych faraona Totmesa III  w  Palestynie  i  Syrii. To wydarzenie zostało odnotowane w egipskich źródłach pisanych, zawierających dane o przygotowaniach do niego, uzbrojeniu armii egipskiej, przebiegu i wysokości zdobytych przez Egipcjan łupów.
          W Piśmie świętym napisano: Za jego czasu faraon Neko, król egipski, wyruszył do króla asyryjskiego nad rzekę Eufrat. Gdy król Jozjasz wyszedł przeciw niemu, Neko spowodował jego śmierć w Megiddo, zaraz przy pierwszym spotkaniu (2 Krl 23,29).
          Za panowania króla Jozjasza przeprowadzono reformy religijne. Odnaleziono w świątyni Pańskiej zachowane starsze pisma przymierza. Odczytano je publicznie. Świątynie oczyszczono z wszelkich przedmiotów należących do Baala Aszery. Zburzył domy osób, uprawiających nierząd sakralny w świątyni Pańskiej, gdzie kobiety przędły zasłony dla Aszery  (2 Krl 23,7). Ten dobry król, w oczach Boga i ludu, zginął (609 przed Chr.) w walce z faraonem egipskim Neko. Stało się to w miejscowości zwanej Megiddo. Ono zostało zapamiętane jako miejsce okrutnych walk, śmierci i chaosu.
          Nazwa miasta Megiddo było wielokrotnie przywoływane w Starym Testamencie: Nadeszli królowie i walczyli, walczyli wtedy królowie Kanaanu  w Tanak nad wodami Megiddo, lecz nie zabrali srebra jako łupu (Sdz 5,19); Kiedy Ochozjasz, król judzki, zobaczył to, uciekał drogą na Bet-Haggan. Lecz Jehu ścigał go i rozkazał: «Także jego zabijcie!» Zranili go więc na jego rydwanie u wejścia do Gur, które leży przy Jibleam. A on uciekał dalej do Megiddo, gdzie umarł (2 Krl 9,27); W owym dniu będzie wielki płacz w Jeruzalem, podobny do płaczu w Hadad-Rimmon na równinie Megiddo (Za 12,11).
          Określenie Armagedon używane jest do dzisiaj do zasygnalizowania sytuacji klęski, niemocy i chaosu (np. w serialu Ranczo, 6.11.2014 w sejmie na mównicy).


[1] Encyklopedia Katolicka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz