Łączna liczba wyświetleń

piątek, 12 maja 2017

Filototeizm w poznaniu, uwagi końcowe


               Prawda wymaga prostego opisu. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie" (Mt 5, 37). Jeżeli tłumaczenie jej wymaga wielu słów to z ilością słów  wrasta jej niepewność. Pisałem również, że na podstawie prostych spostrzeżeń katalaptycznych[1]  można odkrywać prawdy i wyprowadzać wnioski. Np. biblijne  opisy można odrzucać, gdy utożsamiane są z karą Bożą. Według aksjomatu – Bóg nie karze nikogo. Błędne przesłanki prowadzą do błędnych wniosków (wynika z zasad logicznych). Człowiek, który przedstawia swoje prace ciągle powołując na swoje ich autorstwo (bardzo często podkreśla, że on jest ich pomysłodawcą, czy autorem takiej, a takiej tezy) nie jest rzetelny. Wiedza nabyta pochodzi z obszaru szerokiego. Niezachowanie skromności i pokory zwiastuje kompleksy, a one bardzo przeszkadzają w prawidłowym oglądzie rzeczywistości. Prace dr Jana Pająka[2] nad totalizmem ujmuję jako dalece niepewne i wręcz szkodliwe. Prawda u niego jest naginana do ozdoby jego image, które domaga się uznania. Jego dowody są przydługie, uciążliwe, niejasne. Duże wątpliwości budzi jego koncepcja dipolarnej grawitacji. Wszyscy, którzy uznają UFO za coś realnego umieszczam na indeksie ludzi fantazyjnych.  Jego ciągoty do polityki (pragnął startować w Nowej Zelandii w wyborach parlamentarnych w 2014, a w  Polsce w 2015 r. na prezydenta, jednakże w wyniku znikomego odzewu ze strony swoich zwolenników postanowił zrezygnować) wskazują na jego tęsknoty bycia na świeczniku. Prawdziwy myśliciel kocha zacisze domowe i odgradza się od szumu medialnego. Wspominam pana Jana nie dlatego, żebym traktował go jako konkurencję w głoszeniu prawd, ale pragnę ostrzec czytelników od poglądów wątpliwych. Wiem, że ma on swoich zwolenników. Ze zdjęcia wygląda na miłego człowieka.
      Polecam za to prace (ponad 60) prof. Krzysztofa Meissnera[3] (ur.1961) opublikowane w czasopismach naukowych[4] i na portalach internetowych. Człowiek wielkiej wiedzy, czujący transcendencję. Jego wyniki prac oparte są na najnowszych badaniach naukowych i są wspaniałym materiałem do dyskusji i wyrabiania światopoglądów..

          Filozoteizm ma zastrzeżenia do ogólnej teorii względności. Nie tłumaczy ona wszystkiego i ma luki w oglądzie rozsądnym.  Obecnie cząstka Higgsa nie tłumaczy zjawisk w wyższych partiach energetycznych. Poszukuje się rodzeństwa Higgsa (cięższych cząstek, o spinie zero).
Z powodu słabości grawitacji, nadal jest poza zasięgiem teorii kwantyzacji.

          Przestrzegam przed teologami fundamentalistami, niektórymi biskupami, nawiedzonymi, niedouczonymi kapłanami, katechetami parafialnymi, którzy formułują szkodliwe teorie. Trzeba się od nich zdystansować.

          Każdy z nas ma obowiązek w swoim rozumie i sumieniu dokonywać analizy otrzymanej wiedzy, przyjmować dobra a odrzucać plewy. Kto tego nie czyni naraża się na grzech zaniechania.

         Mam świadomość, że nie wyczerpałem poruszanego tematu. Może to i dobrze. Rzeczywistość jest tak nieodgadniona. Niech inni się wypowiedzą. Może znajdą się tacy. którzy ubogacą filozoteizm o nowe myśli. Stanowisko krytyczne jest też wskazane. Jeżeli filozoteizm nie umie sam się obronić, to można jego idee dorzucić do słomy Tomaszowej (wszystko, co napisałem, wydaje mi się jak słoma w porównaniu z tym, co zostało mi objawione).


[1] kataleptyczne postrzeżenia to spostrzeżenia gwarantujące ujmowanie rzeczy takimi, jakimi są one naprawdę dokonywane przez podmiot poznający w określonym stanie, z odpowiedniej odległości, dostatecznie długo trwające, sprawdzane przez inne spostrzeżenia itd.

[2]  Dr Jan Pająk  Jan Pająk (1946) – polski inżynier, ufolog, badacz niewyjaśnionych zjawisk, zbieracz mądrości ludowych różnych kultur prowadzi wiele blogów w których prezentuje swoje odkrycia na temat mechaniki Wszeświata, Boga, świata nadprzyrodzonego, tajemnic przyrody i tym wsyzstkim czym zajmuje sie filozoteizm.
[3] Polski fizyk teoretyk, profesor doktor habilitowany nauk fizycznych, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych..
[4] , „Physical Review Letters”, „Physical Review D”, „Classical and Quantum Gravity”, „Nuclear Physics”, „Physics Letters B”, „Acta Physica Polonica[. Jest też autorem podręcznika Klasyczna teoria pola (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002). ​

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz