Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 10 marca 2019

Nie przysięgaj


            Kto nie zna obowiązującej zasady akcji i reakcji niech nie podejmuje żadnych deklaracji mających znamiona dobra. Może się okazać, że przyczyni się do powstania zła. Już fizyka ujawnia przedziwną zasadę, którą formułuje III zasada dynamiki. "Jeżeli jedno ciało oddziałuje na drugie siłą, to to ciało odwzajemnia się podobną w kierunku przeciwnym". Zasada akcji i reakcji znana jest również w życiu społecznym. Historia przekazuje, że tam gdzie czyniono dobro powstawało zarzewie zła, które jest dynamiczne, rozwojowe. Z kolej tam gdzie jest czynione zło (np. zły okres papiestwa, średniowiecze) powstają pokłady dobra (np. powstałe zakony żebracze). Od tej zasady jest zwolniony Stwórca, który nie może czynić zła z definicji. Tak jest, że jak człowiek czyni wielkie dobre zobowiązania tam powstają silne pokusy przeciwstawiające się dobru. Przykładem jest też przysięga czystości w kapłaństwie. Reakcja ujawniła się w ujawnianych dewiacjach, pedofilii i molestowaniu księży, czy zakonnic. W poście trzeba pokonywać głód,  pokusę zjedzenia czegokolwiek.  Przykładów jest wiele.



           Jeżeli ktoś ma wolę czynienia dobra, niech ją wyrazić wolą, zdając się na Boga. Może uczestniczyć fizycznie w czynieniu dobra, ale musi mieć świadomość, że nie do niego należy generowanie funkcjonału dobra. Może przyjąć posłanie anielskie, pozostawiając na służbie bożej. Uczynki dobre wynikające z własnych intencji zawsze są narażone na wspomnianą zasadę akcji i reakcji.

        W tym temacie wypowiedział Jezus: "A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla.  Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5.34–37). W Liście do Jakuba Paweł pisze tak: "Przede wszystkim, bracia moi, nie przysięgajcie ani na niebo, ani na ziemię, ani w żaden inny sposób: wasze «tak» niech będzie «tak», a «nie» niech będzie «nie», abyście nie popadli pod sąd " (Jk 5,12).

           Zły uczynek Judasza przyczynił się do zbawczej misji Chrystusa. Nazywa się do winą błogosławioną. Tylko Bóg może przeciwstawić się złu i zamienić funkcjonał zła na funkcjonał dobra. Człowiek może tylko przeciwstawić się woli czynienia zła.

            Znając niebezpieczeństwa jakie czyhają w życiu trzeba wybierać drogę łagodną, dłuższą, bezpieczną. Wszystko trzeba czynić w kooperacji z Bogiem. On wie najlepiej co jest dobre, a co nie koniecznie. Zdając się na Boga możemy czuć się bezpieczniej. Wszystkie wielkie inicjatywy, głosy, przysięgi, obiecanki są gołosłowne i bez pokrycia, bo człowiek jest istotą niedoskonałą.                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz