Łączna liczba wyświetleń

środa, 2 stycznia 2013

Filozofia analityczna

          Podobno filozofia osiągnęła już swój szczyt rozwoju. Ostatnim ogniwem jest nurt analityczny, który zajmuje się analizą języka potocznego. Osobiście uważam, że filozofia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przyjdzie czas na jej przebudzenie i znaczenie w życiu człowieka. Filozofia analityczna zajmuje się analizą i wyjaśnianiem sensu pojęć i twierdzeń. Nie buduje wielkich, nowych systemów. Filozofii nadaje charakter kognitywny (poznawczy).
            Nurt analityczny zapoczątkowali angielscy filozofowie: G.E. Moore i B. Russel. Od 1940 r. zauważany w Ameryce: W.V.O. Quine, N. Goodman. Generalnie chodziło o przeciwstawienie się syntetycznym tendencjom kantyzmu i idealizmu. Słowa niosą informację. Na skutek rozbieżności pojęć zachodzi potrzeba ich analizy, wyjaśnienia, uporządkowania. Ważny jest sposób wyrażania myśli, używania wyrażeń. Analiza filozoficzna zmierza ku bardziej precyzyjnemu wyrażaniu myśli. Trzeba w tym celu dokonywać analizy logicznej struktury języka. Zdania złożone winne być rozłożone na proste, przez co jaśniejsze i bardziej precyzyjne. Analizy takie mają eliminować „zagadki” filozoficzne, zwłaszcza przy opisach metafizycznych, spekulatywnych. Zmierzano do oczyszczenia języka z bełkotu twórczego, pojęć wydumanych, konceptualnych ponad miarę i logikę.
          W moim przypadku wartość danego dzieła pisarskiego zaznaczona jest pisakiem (najczęściej żółtym). Im więcej jest w niej własnych podkreśleń, tym znaczy, że więcej z niej skorzystałem. Mam w swojej bibliotece „dzieła”, w których na 800 stron występują jedno lub dwa podkreślenia. Czasem i z nich się cieszę, bo były dla mnie ciekawą informacją. Generalnie jestem zawiedziony dzisiejszą scholastyką pisania dzieł naukowych. Jakość nie idzie w parze z ilością stron. W sumie główny temat dzieła mieści się w niewielkiej perykopie schowanej w gąszczu opisów towarzyszących.
          Jak zapewne moi czytelnicy zauważyli, dość często definiuję pojęcia (z wyjaśnieniem), które używam. Tym samym pragnę rozwiać wątpliwości w znaczeniu użytych słów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz