Łączna liczba wyświetleń

środa, 2 kwietnia 2014

Papieże cd. 66


Papież Paweł V (1605–1621) był wcześniej inkwizytorem w Rzymie. Oznaczał się gorliwością, choć nie był wolny od nepotyzmu. Wyposażył swoją rodzinę w olbrzymi majątek. Dążył do przywrócenia autorytetu Kościoła i ugruntowania jego pozycji w świecie. Stosował interdykt, który na nikim już nie robił wrażenia.  W 1616 roku Konkregacja Świętego Oficjum potępiła dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium i poglądy heliocentryczne Galileusza (1564–1642). Przeciwko Galileuszowi w 1617 roku wszczęto proces inkwizycyjny.
 

Papież Grzegorz XV (1621–1623) sam schorowany podparł się prężnym bratankiem, który tchnął reformę trydencką. Był on za to hojnie wynagradzany. Po śmierci papież był opłakiwany przez wiernych.
 

Papież Urban VIII (1623–1644) wydał na swoją rodzinę fortunę. Nepotyzm osiągnął swój szczyt. W sprawach kościelnych był autokratą. Wiele spraw rozstrzygał osobiście. W 1629 utworzył specjalną komisję do rewizji brewiarza. Bullą z 22 kwietnia 1639 zniósł niewolnictwo pod każdą postacią. Po raz drugi inkwizycja rzymska wytoczyła proces Galileuszowi. Zagrożony torturami, zaparł się on systemu kopernikańskiego, który uznał za błędny i sprzeczny z Pismem św. Warto jednak przytoczyć jego list do B. Castellego: Choć Pismo święte nie może się mylić – może się mylić, i to na wiele sposobów, ten, kto je interpretuje i komentuje. W tych słowach wykazał swoją mądrość i przewidywalność. Po latach, słowa te, nabiorą powszechnego charakteru.

          Papież potępił biskupa Ypres we Flandrii Kornela Ottona Jansena (1585–1638) za słowa: zbawienie jest łaską dana od Boga, a człowiek nie ma na to wpływu, choć sam pozostaje wolny; łaska Boża w sposób nie do odparcia ogranicza nasze wolne wybory i że bez szczególnej łaski Bożej nie możemy zachować przykazań (jansenizm). Cechą jansenizmu była surowość moralna i pesymistyczny pogląd na stan człowieka. Mimo nacisku, jaki janseniści kładli na potęgę łaski Bożej, głosili oni i praktykowali surowe zasady moralne oraz skrupulatne podejście do przyjmowania sakramentów świętych. Jansenizm zyskał uznanie we Francji i w Niderlandach stając się przyczyną kryzysu Kościoła Katolickiego w tych państwach.
 

Papież Innocenty X (1644–1655) był człowiekiem starym. Sam nie podejmował decyzji. Był pod wpływem bratowej, ambitnej Donna Olimpii Maidalchini, którą zwano papieżycą. Zajmował się jansenizmem (spór o łasce i wolnej woli). Po śmierci nie było pieniędzy na jego pochowanie. Donna Olimpia Maidalchini nie chciała ponosić kosztów pogrzebu, mimo że otrzymała od papieża, swego szwagra, setki tysięcy skudów i przyjmowała w jego imieniu upominki. Oświadczyła cynicznie, że jest biedną wdową. Jeden z kanoników opłacił grabarzy i bez żadnych uroczystości pochowano Innocentego X w bazylice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz