Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 8 kwietnia 2014

Papieże cd. 69


Papież Innocenty XIII (1721–1724) pochodził z rodziny książęcej, która wydała już trzech papieży. Nie stosował praktyki nepotyzmu, chociaż kardynałem został jego brat Bernard. Papież był niechętny jezuitom. Miał do nich pretensje, że nie zaniechali rytu chińskiego[1]  w Chinach. Za karę nie pozwalał przyjmować do zakonu nowych misjonarzy przez trzy lata, do czasu przywrócenia posłuszeństwa. Zwalczał jansenizm. Gdy siedmiu francuskich biskupów stanęło w obronie jansenizmu przekazał sprawę do Świętego Oficjum.
 

Papież Benedykt XIII (1724–1730) nie zrezygnował ze skromnego życia, jaki wiódł będąc biskupem. Odrzucił bogate szaty i insygnia władzy. Zamieszkał w celi. Odwiedzał chorych. Na władzy się nie znał. Ufał ludziom. Zaufał też Niccolowi Cosciu, przebiegłemu człowiekowi. Wbrew woli Kurii mianował go kardynałem. Cosciu wykorzystywał wszystko i wszystkich. Po dwóch latach doprowadził do deficytu budżetu państwa. Po śmierci papieża uciekł unikając linczu. Pomimo dobrotliwego papieża papiestwo osiągnęło dno upadku.  Papież kanonizował Stanisława Kostkę (1550–1568).
 

Papież Klemens XII (1730–1740) był chory i cierpiał z powodu podagry i słabego wzroku, który utracił ostatecznie w 1732 roku. Od końca 1738 nie opuszczał łóżka i praktycznie nie sprawował władzy.  Mimo dolegliwości fizycznych był mądrym przywódcą Kościoła. Niccolo Coscia wtrącił do więzienia na 10 lat odzyskując część zrabowanego majątku. Od 1717 roku w całej Europie rozwijała się masoneria. W 1738 roku papież potępił masonerię i zabronił katolikom wstępowania do lóż wolnomularskich pod groźbą ekskomuniki. Był rozrzutny dla dobra Rzymu i Kościoła.
 

Papież Benedykt XIV (1740–1758) jak sam mówił o sobie, że jest nie jest ani politykiem, ani świętym, ale porządnym człowiekiem. Nie aspirował wyżej niż mógł człowiek. Nie zajmował też pozycji Boga. Będąc papieżem spacerował pieszo po Rzymie. Opublikował liczne prace z zakresu prawa kanonicznego. Był pierwszy, który uznał dopuszczalność związków pomiędzy katolikami a protestantami. Był wolny od uprzedzeń. Powierzył kobietom dwie katedry uniwersyteckie. Otworzył wydział chirurgii i muzeum anatomii. Uważał, że jego obowiązkiem jest utrzymanie wiary ludu w granicach rozsądku i ścisłe odróżnienie wiary od naiwności.  Jak mówił: papież nie potrzebuje miecza. Papież pisał wiele listów. Popełnił jedynie błąd zakazując lokalnych rytów, co niszczyło prace misyjne. Benedykt XIV jest wzorem papieża. Jego koncepcja papiestwa była, na owe czasy rewolucyjna.



[1] Moim zdaniem wykazali tym samym dużo mądrości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz