Łączna liczba wyświetleń

sobota, 24 maja 2014

Koncepcje Boga jako wzorce


           Obserwując jak świat został zaprojektowany, dostrzegamy różne koncepcje, które można by uznać za najlepsze wzorce projektowe. Dlaczego? Bo pochodzą od samego Boga, Istoty doskonałej. Czy Bóg nie popełnił jednak błędów? Pytanie jest agresywne. Tymczasem należy spojrzeć na projekty jako rozwiązania alternatywne i ulegające zmianie w czasie. Jeżeli tak, to siłą rzeczy jedne są inne od drugich, a poza tym, podlegają różnym subiektywnym ocenom. Wniosek jaki się nasuwa jest taki, że co do projektów słowo „najlepszy” nie bardzo pasuje. Motyl różni się estetycznie od komara. Nie można jednak mówić, że jeden z nich jest gorszym projektem. Oba są bardzo interesujące.
          Projektanci, inżynierowie wielokrotnie korzystają z boskich pomysłów, podglądając przyrodę, przenosząc Jego rozwiązania do sal projektowych  (np. kształt ryby do projektowania łodzi podwodnej). Świat, jako dzieło stworzenia nie jest więc doskonały, jest jednak piękny i podlega ocenie estetycznej. Niemożność stworzenia świata doskonałego ma dodatnie strony w fakcie, że człowiek może włączyć się do dzieła stwarzania nowych dzieł, koncepcji. I tak się dzieje. Można podziwiam architekturę, jak i inne dzieła stworzone przez człowieka. Są równie piękne, ale czy najlepsze? Pewnie można opracować jeszcze bardziej coś doskonalszego. No i dobrze. Mamy więc co robić.
            Reguły, o których tu mowa pozwalają dostrzec i w tym koncepcję Boga. Bóg zaprasza człowieka do współpracy. To jest wspaniała koncepcja, nobilitująca człowieka, jako istotę stworzoną.
            Ewolucja, to kolejna koncepcja Boga pokazująca proces tworzenia. Bóg nie stworzył świata jednym ruchem czarodziejskiej pałeczki, ale pokazał mozolny proces dochodzenia do pewnej doskonałości, nigdy nie osiąganej. Tym samym wskazuje, że sam nie jest magikiem. To ważne stwierdzenie. Bóg nie jest ani magikiem, ani władcą tego świata. Bóg jest Dobroczyńcą, który dał możliwość innym, w tym przypadku stworzeniom, realizację boskich uprawnień. To niezwykłe. Zaprawdę, Bóg bardzo umiłował człowieka, dając mu takie dary i łaski.
          Nie wszyscy chwalą Boga. Wielu ma pretensje do Niego o choroby, które trawią istoty ludzkie, szalejące katastrofy przyrodnicze, które zabijają masowo itp. Czy w koncepcji Boga nie pojawiła się luka? W żadnym wypadku. Bóg dając człowiekowi wolność wyboru sam siebie ograniczył w działaniu. Trzeba Bogu być za to wdzięcznym, a nie narzekać na Niego. Zawsze można poprosić Boga o wsparcie, a to już jest inna sprawa.
          Jak widać, wszystko jest logicznie uporządkowane i stanowi o naszym świecie. Z woli Boga powinno być bardzo sympatycznie. Jeżeli nie jest, znaczy, że poszło coś nie pomyśli Stwórcy. Takie działania nazywamy grzechami. One są zjawiskiem wtórnym, co do stworzenia, ludzkim. Jeżeli przez te zjawiska cierpią ludzie, to Bóg, jako nasz Miłujący Ojciec cierpi razem z nami. Nie może On jednak powstrzymywać tego, co z wolnej woli człowieka pochodzi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz