Łączna liczba wyświetleń

piątek, 25 listopada 2016

Działania oddolne czy odgórne


          Sobór Watykański II w Konstytucji o Objawieniu stwierdza, że: do sporządzenia Ksiąg świętych wybrał Bóg ludzi w taki sposób, iż pracując dla Niego posługiwali się swymi własnymi możliwościami i zdolnościami.
          Tekst ten ujawnia sposób w jaki Kościół zagospodarowuje Boga. Przyjął zasadę odgórną. Inicjatorem wszystkiego jest Stwórca, a ludzie  realizują Jego zamysły. Czy przyjęta narracja jest słuszna? Nie mam podstaw do udzielenia autorytatywnej odpowiedzi. Nie wiem i sądzę, że jest to jedna z Bożym tajemnic. Przychylam się jednak do stanowiska, że Bóg w akcie stworzenia dokonał podziału kompetencji i zaufał swojemu stworzeniu. On sam zajął miejsce Arbitra. Nie wykluczam bieżącej aktywności Boga, ale nie jest to na skalę zapracowanej Istoty, na której ciąży wiele obowiązków. Jak mówi Kościół: Bóg bowiem przemawia przez ludzi na sposób ludzki. Tym sposobem Bóg naraża się na stałe niezrozumienie, bowiem "wysłuchanie" zależy od zdolności  i predyspozycji człowieka. Bardziej sensowne jest: człowiek odczytuje zamysły Boga i przedstawia je w sposób ludzki. Tak też odczytuję wolę Jezusa do swojej Ofiary Krzyża. W ten sposób nie może być zarzutu, że Ojciec posłał swego Syna na Krzyż. Udział Boga jest w tym, że uznał ofiarę Syna i uczynił ją skuteczną. A niby skąd to mamy wiedzieć?  Powołam się na mój wykład mówiącym, że każde dobro, tak naprawdę, od Boga pochodzi. Dobro Krzyża de facto jest dziełem Boga. Należy właściwie to rozumieć. Ofiara Krzyża jest dziełem Jezusa, a dobro jakie z tego wynikło jest dziełem Boga. Dlatego można ująć słowami, że Bóg przyjął od Jezusa Ofiarę krzyża i uczynił ją skuteczną.
         Zamysł Boga w Objawienia się człowiekowi jest zasadny. Stało się to w sposób złożony. Najpierw Bóg wyposażył człowieka w zdolność Jego poszukiwania, odczytania w sumieniu, a następnie, to człowiek ogłosił, że Bóg istnieje.
          Niezręcznością ludzką było i jest stałe ustawianie Boga wg ludzkich zapotrzebowań, dodając przeważnie, że Bóg tak chciał, Bóg tak powiedział itp. Cały Stary Testament jest przykładem wykorzystania Boga do ludzkiej polityki wyznaniowej. Na tym też oparty został kanon etyczny Izraela. Pomysłowość ludzka nie zna granic. Jezus został Królem, a Maryja Królową, Matką Kościoła. Zapędy idą w tym kierunku, aby ogłosić Maryję Współ-Odkupicielką i współudziałowcem męki Jezusa.
          Legislacyjna twórczość kwitnie. Osobom świętym przypisywany jest patronat nad wieloma zjawiskami. Sama Maryja jest patronką wielu, wielu zdarzeń i miejsc jak np. Matka Boża Zielna, Matka Boża Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Matka Boża Częstochowska, Fatimska, Kielecka, Szkaplerza, Boleści itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz