Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 listopada 2016

Węgiel, wodór i tlen


          Podglądając dzieła można poznać  ich Stwórcę. Zajęcie to stale mnie fascynuje. Mówiąc o rzeczywistości trzeba zaznaczyć na jakim poziomie boskiej tajemnicy się mówi. Każdy poziom wiedzy operuje swoim własnym słownictwem. Dzisiaj pozostanę na poziomie nieco wyższym niż kwantowym, w świecie atomowym..

          Bóg stworzył ok. 100 pierwiastków i na nich oparł cały różnorodny świat materialny. Okazuje się, że wiele produktów używanych na co dzień składa się jedynie z trzech pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. Te trzy pierwiastki dają tysiące możliwości połączeń i kombinacji, dając w efekcie zupełnie różne związki np.: mąka, cukier, alkohol. Każda kombinacja jest innym związkiem węgla, inną substancją o odmiennych właściwościach. Z tych produktów tworzone są kwasy (szczawiowy, cytrynowy, jabłkowy, czy octowy). Również barwniki, jak czerwony barwnik krwi, zielony barwnik liści i różne barwniki kwiatów, wreszcie cenne substancje lecznicze – penicylina i setki innych leków – są związkami węgla.

          Do ważnych związków organicznych należy cukier. Cukier jest połączeniem węgla wodoru i tlenu. Rodzajów cukru jest wiele: glukoza, fruktoza. Spożywany cukier to mieszanina glukozy z fruktozą. Budowa cukrów jest rozpoznana.  Tworzone są z maleńkich pierścieni wspomnianych atomów.

         Cząsteczki glukozy mogą łączyć się ze sobą, tworząc łańcuchy. Produkt nie jest słodki choć składa się z cząsteczek cukru, nie rozpuszcza się w wodzie  jak cukier, tylko  pęcznieje. Mowa jest o skrobi, czyli mące. Mąka może być przerabiana w procesach trawienia z powrotem na cukier, dlatego cukrzycy muszą ograniczyć produkty zbożowe (chleb, bułki).

          Produktem bazującym na trzech wspomnianych pierwiastkach jest celuloza. Aby ją rozszczepić potrzebne są fermenty (substancje wywołujące lub przyspieszające różne reakcje chemiczne), których człowiek nie posiada. Z celulozy wytwarza się papier, watę, materiał bawełniany itp. Celuloza składa się z bardzo długich łańcuchów glukozy. Jaka jest więc różnica między mąką jadalną a niestrawną celulozą? Odmienne połączenia ze sobą cząsteczek powodują ogromne różnice własności ciał składających się z tych cząsteczek. Cukier, mąka, celuloza to już skomplikowane połączenia atomów. Bierze w nich udział tysiące atomów.

          Innym, prostszym wiązaniem jest alkohol. Składa się tylko z dziewięciu atomów.  Alkohol wytwarzają drożdże z cukru przez fermentację. Następuje przegrupowanie atomów budujące cząsteczki cukru.

          Z alkoholu, przez fermentację (dodanie tlenu) octową powstaje kwas octowy.

          Związki węglowe tworzą tłuszcze. Każdy z nich można rozłożyć na kwasy organiczne jak i glicerynę.

          Ilość możliwych kombinacji atomów węgla, wodoru i tlenu jest olbrzymia.

          Warto wspomnieć jeszcze o innych produktach tych trzech pierwiastków: żywica, kamfora, terpentyna, kauczuk.  W przypadku kauczuku łańcuchy mogą się skręcać jak sprężynki, co daje własność rozciągania się i kurczenia. Znajomość budowy pozwoliła na sztuczną produkcję kauczuku.

           Dawniej wierzono, że w żywych organizmach są tajemnicze siły, które panują nad złożonością produktów. Dziś dostrzega się zmyślną prostotę, która tym rządzi. Bóg, jeżeli nie musi, nie komplikuje swoje wytwory, ale je istotowo upraszcza. Przyjmuje wariant najbardziej optymalny, aby osiągnąć zamierzony cel. W tym tkwi geniusz największego projektanta jakim jest Bóg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz