Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 15 listopada 2016

Komórka


          Z białka zbudowana jest najmniejsza składowa życia – komórka. Ciekawe, że każda posiada własne życie, a zarazem bierze udział w życiu większej jednostki. Komórki skóry obumierają, a człowiek zachowuje życie. Sama komórka to już złożona maszyneria. Organizmy posiadają delikatną strukturę wewnętrzną; rozmaite ich części zbudowane są z różnych substancji i posiadają różne właściwości chemiczne i fizyczne. Wyróżnia się wśród nich jądro umieszczone w protoplazmie stanowiące o życiu i egzystencji komórki. Tu umieszczona jest strefa kierownicza. Protoplazma żyje, przyjmuje pokarm, buduje błonę komórkowa. Składa się z różnych substancji organicznych, z których najważniejszą jest białko. Gromadzi też zapasy do dalszego rozwoju. W komórce jest sok (zbiornik wody), w którym rozpuszczone są różne ciała. Np. w soku winogron znajdują się ogromne ilości glukozy, od której pochodzi słodycz tego owocu. Stwórca połączył dobro z pożytecznym.
          Na najniższym poziomie rozwoju są wirusy  pasożytujące i bakterie. Na wyższym poziomie są glony. Zawierają one zielony barwnik – chlorofil, dzięki czemu mają zdolność rozwijania się  w otoczeniu mineralnym i odżywiania się w obecności światła. Bakterie rozmnażają się przez prosty podział komórki, natomiast glony oprócz tego, że dzielą się, wytwarzają organy płciowe tzw. gamety, jedne żeńskie, drugie męskie. Przez zlanie się tych dwóch gamet powstaje nowy organizm. Na pograniczu glonów i bakterii są sinice zaliczane już do glonów, ale nie posiadają jeszcze jądra. Uważane są za jedną z najwcześniejszych form życiowych. Wytwarzają one miliardy ton materii organicznej jako pokarm dla innych form życia.
          Do mikroorganizmów należą pierwotniaki (pełzaki czyli ameby). Ich budowa jest już bardziej skomplikowana. Przykładem jest pantofelek, który może mieć długość 1/4 milimetra. Sam żywi się bakteriami. W jego wnętrzu widać już kanaliki, woreczki i pęcherzyki, w których gromadzą się fermenty trawienne. Jądro komórkowe jest już dobrze zorganizowane. Na całej powierzchni posiada tysiące rzęsek, które służą do pływania oraz zaganiania pokarmu (bakterii).
          Powyższy opis pokazuje prace konstruktorskie Stwórcy. Zaczął od przygotowania gruntu tj. sfery mineralnej. One to posłużyły Mu do zbudowania prymitywnych form życia. One to, w cyklu ewolucyjnym będą dalej rozwijać się, ubogacać i udoskonalać. Jak widać, ważnym etapem było stworzenie bakterii, jako pożywienia dla wyższych organizmów życiowych. Już wtedy powstała u Boga koncepcja życia za życie. Ona, naturalna w swej istocie będzie bulwersować na poziomie ssaków. Człowiek uwrażliwiony na cierpienia będzie dostrzegał słabość tej doktryny. Z drugiej strony, czy człowiekowi wolno krytykować Boga? Raczej jest to nieprzyzwoite.  Z tym problemem człowiek zmaga się od tysięcy lat. Być może Bóg pozostawił ten problem człowiekowi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz