Łączna liczba wyświetleń

środa, 11 września 2013

Katecheza młodych cz.41.




       Jak rozumieć śmierć wszystkich pierworodnych w Egipcie?

       Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od człowieka aż do bydła i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan.  Krew będzie wam służyła do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską.  Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia - na zawsze w tym dniu świętować będziecie (Wj 12,12–14). Po części odpowiedź znajdziesz w przytoczonym wersecie: Krew będzie wam służyła do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać; Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto. Inaczej mówiąc opis ten ma znaczenie liturgiczne i kultowe. Im mocniejszy akcent, tym ranga wydarzenia większa. Bóg: Ja, Pan ma władzę pokonania wszelakiego zła, karząc tych, którzy Jemu się sprzeciwiają.

       Przyznam się szczerze, że opis ten mnie przeraża.

       Wielokrotnie mówiłem ci, że Pismo święte należy odczytywać jak namalowany obraz religijny. Literalnie tworzona jest  atmosfera przekazu. Prawda jest ukryta w treści obrazu.

       Czy religia jest tworem Boga, czy człowieka?

       Religia jest tworem ludzkim. To odczytanie w sercu, w duszy, w rozumie istnienia Stwórcy świata i Przyczyny wszystkiego, co istnieje. W człowieku zrodziło się to, co zostało zasiane przez Boga.  Człowiek jedynie wydobył to na zewnątrz. To musiało się stać, bo tak to zaplanował Stwórca.

       A jaką rolę odgrywa Jezus w innych religiach?

       Jezus, choć bardzo zabiegają o to teolodzy chrześcijańscy nie był postacią istniejącą od zarania świata (preegzystencja). To Postać dana i zadana przez Boga. To wynik koncepcji Boga, aby za Jego pomocą lepiej Objawić się ludziom, a zarazem pokazać wielkość samego człowieka jako istoty bardzo bliskiej Bogu. Jezus jako Człowiek nie tylko z własnej woli zrealizował plan Boga, ale pokazał na co stać człowieka. Jego ofiara została przyjęta przez Boga i stała się skuteczna. Tym samym prawdziwe stały się słowa Pisma świętego, że człowiek stworzony został na podobieństwo Boże. Ten fenomen (narodziny Jezusa) miał miejsce w religii żydowskiej. Paradoksem stało się, że przez własny naród został odrzucony. 

       Czy w innych religiach może zdarzyć się coś podobnego, co zdarzyło się  w religii żydowskiej, a później chrześcijańskiej?

       Inne religie być może dostąpią własnych koncepcji Boga. Nie wolno odbierać im tej szansy.  Jak mówi św. Paweł: Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna (Hbr 1,1).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz