Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 11 lutego 2014

Papieże cd. 42


 
Papież Paschalis II (1099–1118) trafił na dobry moment. Długo panujący antypapież Klemens III zmarł. Jego zwolennicy stracili wszelkie wpływy. Henryk IV (koronowany na cesarza przez antypapieża Klemensa III w 1084 r.), pragnął zgody z papieżem Paschalisem i nie udzielił im poparcia. Niestety papież i cesarz stali twardo na swoich stanowiskach wobec inwestytury (plenipotencji wyboru biskupów). Doszło do nowych napięć. W 1105 roku opuszczony przez ostatnich stronników Henryk IV został zmuszony do abdykacji. Władzę przejął jego syn Henryk V. Pragnął on jak jego ojciec zostać cesarzem. Zgodził się na warunki papieża (tajny układ w Sutri). Korona miała być przyjęta publicznie. Cesarz miał zrezygnować z powoływania biskupów a  biskupi niemieccy mieli zwrócić wszystkie majątki otrzymane od cesarza. Podczas ceremonii doszło do zawieruchy. Biskupi niemieccy nie chcieli zgodzić się na zwrot dóbr otrzymanych od króla. Cesarz uwięził papieża. Paschalis zmuszony został do  ustąpienia wobec inwestytury świeckiej i koronował króla Henryka V na cesarza. Tym gestem papież stracił na autorytecie. Pod presją zwolenników kontynuacji ostrej polityki Grzegorza VII zmuszony był cofnąć w roku 1112 wcześniejsze postanowienia i wyklął cesarza. Cesarz zbytnio się tym nie przejął. Zwolennicy jego doprowadzili do zamieszek w Rzymie. Papież musiał ratować się ucieczką. Wrócił po roku do Zamku św. Anioła, gdzie zmarł.


Papież Gelazy II (1118–1119) wybrany wbrew jego woli. Kiedy go wybierano był już starcem. Zaraz po wyborze został pobity i wtrącony do lochów. Dopiero nazajutrz uwolnił go lud rzymski. Stary, poturbowany Gelazy godnie trzymał się na nogach. Przed konsekracją, wojska Henryka V wkroczyły do Rzymu. Gelazy musiał uciekać do Gaetu. Tam otrzymał święcenia biskupie. Cesarz nie chciał go uznać. Papież uciekał przed zwolennikami cesarza, chodził po ulicach w przebraniu pielgrzyma. Głodował, spał w zbożu. Wybiedzony, został odnaleziony w zbożu przez kobiety, które się nim zajęły. Kobiety okazały mu szacunek. Zachęcony i  z nowymi siłami wyruszył na północ. W Pizie został powitany entuzjastycznie. Z Pizy dotarł do Gentu, a następnie do Lyonu. W Wiedniu przewodniczył obradom synodu. W tym czasie Rzym był kontrolowany przez partię antypapieską. Kiedy papież dotarł do Cluny był kompletnie wyczerpany.  Pragnął skonać w habicie mnicha. Tak zakończył życie jeden z najdzielniejszych  i najodważniejszych papieży.


Papież Kalikst II (1119–1124) z pochodzenia hrabiowskiego, gorący bojownik o inwestyturę, sprzeciwiał się, gdy papież Paschalis musiał ustępować cesarzowi. Po koronacji, w nieprzejednany sposób, występował przeciw inwestyturze świeckiej. Próbował porozumieć się w tej sprawie  z cesarzem. Przybycie cesarza z wojskiem do Mouzon, gdzie planował spotkanie z papieżem, doprowadziło do zerwania negocjacji. Na cesarza Henryka V rzucił papież anatemę. Po powrocie do Rzymu był entuzjastycznie przyjmowany. Antypapież Grzegorz VIII uciekł.  Kalikst wrócił do negocjacji. Na synodzie w Wormacji podpisano porozumienie. Henryk V został zwolniony z ekskomuniki. Zgoda zapewniała wolny, kanoniczny wybór biskupów i opatów, rezygnację cesarza z inwestytury przez wręczenie pierścienia i pastorału. Odtąd miał to czynić metropolita, który wybranemu biskupowi udzielał sakry i wprowadzał go na biskupstwo. Konkordat z Wormacji zakończył długi okres walk o inwestyturę między cesarstwem a papiestwem. Cesarstwo zachowało wpływ jedynie na personalną obsadę czołowych urzędów kościelnych. Na soborze Laterańskim I w 1123 r. został zatwierdzony konkordat Wormacki. Uchwalono, że małżeństwa księży są nieważne, a dzieci w nim poczęte jako nieślubne. Papież zatwierdził regułę zakonu cystersów założonego przez Roberta z Molesme. Ideałem cystersów było ubóstwo w przeciwieństwie do już wzbogaconego zakonu w Cluny. Do zakonu wstąpił Bernard z Clairvaux (1090–1150), jeden z wybitnych ludzi swej epoki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz