Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 13 marca 2014

Papieże cd. 56


 

Papież Benedykt XIII (1394–1417) zapomniał przysięgę jaką złożył, że abdykuje jeżeli ona może przywrócić jedność Kościołowi. Wybrany, przyjął święcenia kapłańskie i papieska tiarę. W tym czasie rządził też Bonifacy IX. Dopiero kiedy opuściło go osiemnastu papieży został zmuszony w 1403 roku do zaproponowania Bonifacemu IX spotkanie. Rzymski papież odmówił. Po jego śmierci Benedykt zaklinał rzymskich kardynałów, by nie przeprowadzali nowej elekcji. Benedykt XIII nie został wysłuchany.
 

Papież Innocenty VII (1404–1406) podobnie złamał przysięgę i nic nie uczynił aby zakończyć okres schizmy. Rzymianie nie chcieli go wpuścić do Rzymu. Dopiero po interwencji króla Neapolu mógł objąć Lateran. Rzymianie ledwo go tolerowali. Ciągle żądali od niego nowych swobód i uprawnień. W związku z kolejnym powstaniem, czternastu pełnomocników przybyło do papieża i w imieniu ludu zarzuciło mu, iż nic nie uczynił, by położyć kres schizmie. Innocenty był niczym skała. Po audiencji, podstępem zwabiono 11 z nich i  wymordowano. Ciała ich wyrzucono przez okno. Widok leżących na ulicy trupów wprawił Rzymian w straszliwy gniew. Przerażony papież uciekł  z oddziałem konnym. Po drodze zasztyletowano jednego z dworzan i zamordowano opata klasztoru w Perugii. Wrócił do zamku Anioła w 1404 roku, w którym zmarł.  
 

Papież Grzegorz XII (1406–1415) wybrano go gdy miał 80 lat. Miał spotkać się z Benedyktem XIII. W drodze siostrzeńca poddali go praniu mózgu. Mieli oni wiele do stracenia. W ostatniej chwili odwołał spotkanie. Grzegorz XII stracił w oczach kardynałów. Zyskał na ty Benedykt XIII, który bardziej pewny siebie zwołał sobór. Sobór okazał się kolejna klęską. Obaj papieże zostali potępieni. Uznano ich za odszczepieńców, krzywoprzysięzców i heretyków i skazano na niezwłoczne złożenie z urzędu.  Obaj skazani uznali odrzucili wyrok. Wybrano trzeciego papieża Aleksandra V.
 

Antypapież Aleksander V (1409–1410) wkrótce po wyborze został otruty przez swego legata. Przed śmiercią powiedział: Jako biskup byłem bogaty, jako kardynał zostałem biedakiem. Jako papież stałem się zwykłym żebrakiem.
 

Antypapież Jan XXIII (1410–1413) przed konklawe uprawiał piractwo. Odkrył, że na handlu odpustami i lichwiarskich pożyczkach też można się wzbogacić. Jego skandaliczny tryb życia doprowadził go do dożywotniego uwięzienia w fortecy Hausen pod Mannheimem. Zmarł w 1419 r.  Jan XXIII (lub Grzegorz XII) zwołał sobór w Konstancji w 1414–1418 r. Jego głównym celem było zakończenie wielkiej schizmy zachodniej. Kościół katolicki uznał tylko niektóre posiedzenia soboru. Na soborze Jan XXIII został nakłoniony do rezygnacji z tronu papieskiego. W rezultacie uciekł przez co formalnie pozbawił się urzędu. Kiedy kardynałowie głosowali za abdykacją Grzegorz XII, papież już nie żył. Antypapież Benedykt XIII został ogłoszony schizmatykiem i ekskomunikowany z Kościoła rzymskokatolickiego. Drugim celem soboru było kontynuowanie reform rozpoczętych podczas soboru w Pizie. Reformy te były skierowane przede wszystkim przeciwko Johnowi Wyclifowi (wyklętemu na ósmej sesji 4 maja 1415), Janowi Husowi i ich następcom. Jan Hus pomimo listu żelaznego wydanego przez Zygmunta Luksemburskiego został podczas soboru skazany, a następnie spalony na stosie 6 lipca 1415. Na soborze cała delegacja polska, wraz z Pawłem Włodkowicem występowała w obronie Jana Husa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz