Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 26 kwietnia 2015

Ostatni antypapież Feliks V


          Papież Marcin V stanął u bram Rzymu dopiero w 1420 r. (dwa lata po wyborze w Konstancji). Rzym znowu stał się stolicą papiestwa. W tym czasie panowały zarazy dżumy. Panował głód. Po ciągłych wojnach Wieczne Miasto wyglądało jak mieścina. Zawalone ulice gruzami były nieprzejezdne, dumni niegdyś mieszczanie wlekli się po nich jak nędzarze. Złoczyńcy dyktowali prawa miasta. Schyłek średniowiecza dla Rzymu był okresem jego upadku.
          Papież Marcin V przeznaczył dwie trzecie dochodów na odbudowę Rzymu. Udało mu się przywrócić świetność miasta. Na soborze w Pawii w 1423 potępił koncyliaryzm. Szybko zamknął sobór pod pretekstem szerzącej się epidemii. Podobnie jak dzisiaj papież Franciszek apeluje o wyrzeczenie się zbytków w  życiu dostojników kapłańskich, tak papież Marcin V o podobne zabiegał. W jednym i w drugim przypadku historycznym był/jest to głos wołającego na pustyni.
          Niestety papież uległ nepotyzmowi. Obdarzał rodzinę Colonnów dobrami Kościoła. W 1431 papież zmarł na atak apopleksji, gdy przygotowywał właśnie sobór w Bazylei.
          Wybrano papieża Eugeniusza IV. On zażądał zwrotu dóbr kościelnych od rodziny Colonnów. Colonnowie wywołali w Rzymie zamieszki. Papież dzielnie walczył z nimi, ale po trzech latach musiał ratować się ucieczką na dnie barki. Pomogli mu Floreńczycy.
             Papież Eugeniusza IV chciał przenieść niezakończony sobór z Bazylei do   Bolonii. Chciał zyskać na czasie i mieć wpływ na efekt obrad. Sobór potwierdził zwierzchność soboru (koncyliaryzm) nad papieżem. Papież miał być też osądzony. Eugeniusz IV zignorował sobór i chciał go odwołać. Ugiął się jednak przed cesarzem Zygmuntem, którego koronował w Rzymie. Papież cofnął decyzję o odwołaniu soboru, tym samym stracił twarz. 
          Sobór w Bazylei pracował nadal aktywnie. Ogłaszał dekret za dekretem. W gruncie rzeczy ograniczały one władzę papieską. W końcu złożyli Eugeniusza IV z urzędu i ogłosili dogmat wiary prymatu soboru na papieżem. Wybrali też ostatniego antypapieża w historii Feliksa V (1439–1449). Ponieważ w większości nie został zaakceptowany przez inne państw, a sam zrezygnował z urzędu. Po śmierci Zygmunta papież Eugeniusz IV czuł się zwolniony z obietnicy danej Zygmuntowi. Zwołał odrębny sobór w Ferrarze. Papież wygrał w sporze ze zwolennikami koncyliaryzmu, ale zahamował inne reformy Kościoła. Wszystko wróciło do starych zwyczajów (nadużyć) i nieograniczonej władzy papieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz