Łączna liczba wyświetleń

środa, 3 sierpnia 2016

Odlotowość umysłu


          W rzeczywistości tylko sprawny umysł odzwierciedla człowieka na miarę koncepcji Boga. Za życia, chory umysł (to znaczy też chore ciało) pozostawia człowieka w letargu oczekiwania wyzwolenia świadomości z chorego ciała. Najtrudniej jest, gdy umysł balansuje między sprawnością a dolegliwością. Taki człowiek raz przynależy do zdroworozsądkowych, a w innym momencie odlatuje. Często zdarza się to ludziom w podeszłym wieku. Próby tłumaczenia błędnych ich ocen logicznych na nic się zdają. Ręce opadają gdy dostrzega się swoją bezsilność. Moja ukochana matka (94 lata), wielki, mądry człowiek, jeszcze w tym roku w marcu kończyła pisać swoją sagę. Obecnie, w zależności od kondycji  umysłowej (sierpień) przekazuje swoje urojenia. Najbardziej boli to, że jest o nich całkowicie przekonana. Jeżeli przyzna rację, to na chwilę.
          Choroby czy stany depresyjne mają nie tylko osoby starsze. Często są one wytworem traumatycznych przeżyć, niezrozumienia, poczucia niesprawiedliwości i krzywd. Bywa, że są wynikiem przeintelektualizowania umysłowego. Przeciążony umysł ulega uszkodzeniu.
          Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906) – austriacki fizyk, autor podstawowych prac z  kinetycznej teorii gazów (autor II zasady termodynamiki) zginął śmiercią samobójczą. Powiesił się w czasie wakacji w miejscowości Duino we Włoszech. Jedną z przyczyn było nieuznawanie wyników jego prac.
          Ettore Majorana (1906 - zaginął w 1938 r.). Najbardziej prawdopodobnym jest, że w kolejnym ataku swojej choroby psychicznej Ettore Majorana skoczył do morza i utonął. Na kilka lat przed zaginięciem pojawiły się u niego pierwsze oznaki choroby psychicznej. Prowadził on życie pustelnicze, mieszkał w hotelu i praktycznie nie wychodził z pokoju. Przynoszono mu tylko posiłki i czasami sprzątano. Na początku 1938 roku objął katedrę fizyki teoretycznej w Neapolu. Znów zamieszkał w hotelu. Wykłady go strasznie męczyły ze względu na konieczność obcowania ze studentami. Włoski fizyk teoretyk, uważany za geniusza, był autorem prac z fizyki atomowej i jądrowej, opisał teoretycznie własności cząstek, które są jednocześnie antycząstkami (być może takimi cząstkami są neutrina).
          Alan Mathison Turing (1912–1954) – angielski matematyk, kryptolog, jeden z twórców informatyki został znaleziony martwy w swoim łóżku, a obok leżało na wpół zjedzone jabłko. Policja stwierdziła samobójstwo. Matematyk miał targnąć się na swoje życie, gdyż był prześladowany z powodu homoseksualizmu. W 1952 roku postawiono go przed wyborem - więzienie lub chemiczna kastracja. Turing wybrał drugą opcję. Jako skazany stracił prawo dostępu do tajemnic państwowych, nie mógł pracować nad łamaniem szyfrów.
          Kurt Gödel (1906 - 1978) Austriacki logik i matematyk, autor twierdzeń z zakresu logiki matematycznej, współautor jednej z aksjomatyk teorii mnogości. zajmował się również ogólną teorią względności. Kurt Gödel kilka razy miał chwilowe załamania nerwowe, cierpiał na depresję i przebywał wtedy na leczeniu psychiatrycznym. W późnym okresie życia dręczył go obsesyjny strach przed zatruciem. Jadł tylko żywność sporządzoną przez żonę, specjalnie dla niego. Niestety pod koniec 1977 roku żona zachorowała i przebywała w szpitalu, więc nie mogła dłużej przygotować mężowi jedzenia. Kurt Gödel odmawiał przyjmowania jedzenia od innych osób i w końcu umarł z głodu. W chwili śmierci ważył około 30 kg. Na akcie zgonu podano, że zmarł z niedożywienia i wyniszczenia spowodowanego przez zaburzenia osobowości.
          Jeden z autorów badań nad komórkami macierzystymi profesor Yoshiki Sasai, popełnił samobójstwo. Profesor Yoshiki Sasai, został znaleziony martwy w laboratorium w RIKEN. Podejrzewa się, że uczony popełnił samobójstwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz