Łączna liczba wyświetleń

środa, 10 sierpnia 2016

Przełom poznawczy


          Po okresie zastoju intelektualnego (I–XV w.) odkrycia geograficzne, zwiększenie ludności w miastach, wzrost handlu spowodowały potrzebę zwiększenia produkcji niemal wszystkiego. Od XVI wieku powstawały wielkie warsztaty rzemieślnicze oparte na pracy ręcznej, zwane manufakturami. Zastanawiano się jak można zwiększyć produkcję mniejszym nakładem pracy. Potrzeba zainspirowała badania i poszukiwania. Człowiek sięgnął po sekrety materii jakie Stwórca ustanowił.  Szymon Stevin (ok. 1548–1620) odkrył prawo, że parcie cieczy na dno naczynia nie zależy od ciężaru cieczy, a jedynie od wysokości słupa cieczy w naczyniu. Otton Guericke (1602–1686) odkrył istnienie ciśnienia atmosferycznego. Doszedł też do wniosku, że ciśnienie gazów może wykonać pracę. Ewangelista Torricelli (1608–1647)  wyjaśnił działanie pompy ssącej. Błażej Pascal (1623–1662) stwierdził, że ciśnienie cieczy jest jednakowe we wszystkich kierunkach. Badania te przyczyniły się do skonstruowania maszyn parowych, które stały się bardzo pomocne w górnictwie (w kopalniach do pompowania wody). Maszyny parowe zaczęto wykorzystywać tam gdzie potrzebna była energia i siła np.: rozcieranie szmat na miazgę papierową, rozdrabnianie rud metali na proszek, podnoszenie ciężarów i ich transport itp.
          Nowa forma produkcji stała się inspiracją do dalszych poszukiwań naukowych w celu zmniejszenia nakładów pracy. Z manufaktur powstawały fabryki. Zmieniono sposób wytwarzania i produkcji. Zmieniła się też organizacja pracy. Potrzebna była ulepszona technika.
          Zaczęto produkować zegary. Były to urządzenia już skomplikowane. Składały się z wielu części (sprężyna, śrubki, obsadki, włos, tarcza, koperta, kółeczka, zębatki itd.). One to pobudzały wyobraźnię do budowania innych maszyn mechanicznych, czasomierzy, przyrządów naukowych, w tym geodezyjnych, tokarki, wiertarki, frezarki, obrabiarki. Nauka otrzymała bodziec rozwojowy.  Były one finansowane przez bogatych kupców, magnatów. Wzrosło zapotrzebowanie na metal. Abraham Darby w 1709 r. przyczynił się do produkcji stali wykorzystując koks. Anglicy mieli stali pod dostatkiem.
          W okresie Oświecenia świat się ożywił, wzrosła ciekawość świata. Zaczęła się Rewolucja Przemysłowa. Potrzeby surowcowe były zaspakajane w koloniach. W 1733 Kaya wynalazł czółenko. Zaczęły powstawać maszyny włókiennicze, przędzalnicze. Potrzeba jest matką wynalazków. Edmund Cartwright skonstruował mechaniczną maszynę tkacką (krosno mechaniczne) w 1785 r., która za pomocą napędu transmisyjnego miała zsynchronizowane wszystkie mechanizmy.
          Maszyny parowe potrzebowały węgiel. Stwórca udostępnił je w wielkich ilościach, a człowiek spożytkował. Wzrósł przemysł górniczy. Maszyny zaczęły produkować inne maszyny. Zwiększyła się precyzja wykonania. Zaczęła się produkcja seryjna (np. muszkietów).
          Coraz więcej wytwarzanych produktów trzeba było sprzedać. Pojawiły się miejsca handlu, które zamieniały się w sklepy. Produkty były dostępne również dla zwykłego człowieka. Wzrastający popyt nakręcał koniunkturę. Świat zaczął się gwałtownie zmieniać. Zmianom jednak towarzyszył ból i cierpienia ludu. Jeszcze bardziej świat podzielił się na biednych i bogatych. Zanim rzuci się ochłapy psu, pan musi się nasycić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz